Ruim helft gemeenten biedt subsidie voor klimaatproof maken tuin

Tuin meubels via Pixabay

In meer dan de helft van de 342 Nederlandse gemeenten kunnen woningeigenaren in 2024 subsidie aanvragen om hun tuin te verduurzamen. Toch maakt maar 21 procent van de mensen die hun tuin heeft verduurzaamd hier gebruik van. Vooral spaargeld wordt hiervoor ingezet. Dit blijkt uit onderzoek van Centraal Beheer.

Het klimaatproof maken van je tuin is in meerdere opzichten belangrijk stelt de verzekeraar. Steeds vaker is er heftige neerslag en hierbij ontstaat ook steeds meer schade. Volgens het Verbond van Verzekeraars tussen 2007 en 2022 al voor bijna 1 miljard euro in Nederland. Die schade kan worden verminderd door verduurzaming van de tuin.

Een van de oorzaken van waterschade bij hevige neerslag is dat het water in veel tuinen niet eenvoudig de grond in kan, zegt Centraal Beheer. "Door te kiezen voor meer groen in de tuin in plaats van tegels kan het water makkelijker afgevoerd worden. In 125 gemeenten kan je subsidie krijgen voor het verwijderen van tegels. Ook kan door hevige regen het riool moeite hebben om al het water af te voeren. Een overstroomde riolering zorgt vervolgens voor waterschade. Het afkoppelen van de regenpijp vermindert de druk op het rioolnetwerk. Ook zorgt het ervoor dat het schone regenwater niet onnodig wordt gezuiverd. In plaats van in het riool, laat je het water wegstromen in een regenton of in een ondergrondse waterberging. Het water dat opgevangen wordt, kunnen mensen vervolgens gebruiken om de planten water te geven in droge tijden. Niet alleen duurzaam, maar ook goed voor de portemonnee. In 156 gemeenten is er subsidie voor een regenton, nog eens 135 gemeenten bieden subsidie voor een regenwatertuin."

Centraal Beheer verwacht dat de trend van extreem weer zal doorzetten. Pieter Roorda van Centraal Beheer: "Daarom adviseren wij Nederlanders te kijken wat ze in hun eigen woonomgeving kunnen doen om dit soort schade te voorkomen. En kijk vooral welke regelingen jouw gemeente heeft om je daarbij te helpen.”

De verzekeraar wijst erop dat er grote verschillen tussen gemeentes zijn in welke maatregel vergoed wordt en hoe hoog de subsidie is. Zo krijg je in de ene gemeente alleen subsidie voor het afkoppelen van de regenpijp, terwijl andere gemeenten ook geld bieden voor het wippen van stenen of het aanleggen van een regentuin. Zelfs binnen gemeenten kunnen er grote verschillen zijn doordat ook waterschappen subsidies aanbieden.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Nederlanders zien klimaatrisico's niet in voor eigen woning

Meer dan de helft van de Nederlanders ziet geen klimaatrisico voor zijn of haar woning. Dit blijkt uit de eerste trendmonitor Klimaatbewust Wonen van Centraal Beheer,...

Hypotheekadviseur, timing is alles!

Hypotheekadviseur, timing is alles!

(Partner in kennis Centraal Beheer in Katern Hypotheken, VVP 3-2024) Hoe kun je verduurzamingsadvies voor consumenten zo effectief mogelijk maken? Door het onderwerp...

"Antenne ontwikkelen voor polarisatie op werkvloer"

"Antenne ontwikkelen voor polarisatie op werkvloer"

Slechts een krappe meerderheid (54 procent) van werkend Nederland geeft in onderzoek door Centraal Beheer aan zich vrij te voelen om op de werkvloer ideeën...

Geschillencommissie spoelt argumenten verzekeraar door

Geschillencommissie spoelt argumenten verzekeraar door

(Kifid-uitspraak GC 2024-0205) Consument 1 heeft een tuinslang aangesloten op de mengkraan in de keuken. Met de tuinslang heeft hij het balkon schoongemaakt. Vervolgens...

Kifid: alleen voorwaarden verstrekt via duurzame drager zijn rechtsgeldig

Kifid: alleen voorwaarden verstrekt via duurzame drager zijn rechtsgeldig

(Kifid- bindende uitspraak GC 2024-0125) Een verzekeraar (in dit geval Centraal Beheer) kan zich niet beroepen op een nieuwe voorwaarde in de verzekering als een...

Met Claudia Stewart is directieteam Centraal Beheer compleet

Met Claudia Stewart is directieteam Centraal Beheer compleet

Met de aanstelling van Claudia Stewart als verantwoordelijke voor strategie, change & digital design per 15 maart 2024  is het directieteam van Centraal...

ZLM hoogste Net Promoter Score autoverzekeraars

ZLM hoogste Net Promoter Score autoverzekeraars

Nederlandse autoverzekeraars scoren gemiddeld een NPS (Net Promoter Score) van +58. ZLM krijgt de hoogste NPS (+96). Jongeren zijn het meest kritisch en geven een...

CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

CB verandert Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw

Centraal Beheer wijzigt vanaf 25 oktober de naam Extra Pensioen Sparen in Extra Pensioen Opbouw. Klanten kunnen dan naast sparen ook beleggen. Klanten krijgen vanaf...

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

Centraal Beheer: energie-apps helpen vergroenen

De helft van de Nederlanders die zonnepanelen heeft, checkt hun energieopbrengsten in een app. Ruim 60 procent van hen zegt hierdoor bewuster met energie om te gaan....

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren minst bekend met financiële gevolgen langdurig verzuim

Jongeren weten relatief het minste van de mogelijke financiële gevolgen van langdurig verzuim. Dat blijkt uit onderzoek van Centraal Beheer, uitgevoerd door...