Ruim helft huishoudens is financieel kwetsbaar of ongezond

kompas (AI)

In 2023 is de financiële gezondheid van Nederlandse huishoudens verbeterd, mede onder invloed van loonstijgingen, steunmaatregelen en verminderde inflatie, zo blijkt uit het Deloitte-rapport ‘Samen navigeren door onzekere tijden’.  "We zijn blij met de vooruitgang, maar moeten ons ook realiseren dat nog steeds 53 procent van de Nederlandse huishoudens financieel Kwetsbaar of Ongezond is."

Het gaat om een jaarlijks onderzoek naar de financiële gezondheid van Nederlandse huishoudens. Het onderzoek is ontwikkeld en uitgevoerd door Deloitte in samenwerking met het Nibud en academici van de Tilburg University en Universiteit Leiden. Dit rapport is verder verrijkt met specifieke expertise over en ervaring met het onderwerp financiële gezondheid van ABN AMRO, ING en Nationale Nederlanden.

Uit het onderzoek blijkt onder meer dat 41 procent van de Nederlanders zelden tot nooit over hun financiën praat, waardoor mogelijke probleem ongezien blijven. "Jongeren (18-24-jarigen) tonen verbetering, maar blijven kwetsbaar voor risico's zoals online gokken en achteraf betalen, ook wel Buy Now, Pay Later genoemd. Ondanks een positieve ontwikkeling in de financiële gezondheid van vrouwen is het verschil tussen mannen en vrouwen in 2023 gegroeid. Vrouwen bevinden zich vaker in een onzekere financiële situatie dan mannen. Ook doen vrouwen vaker aankopen waar ze later spijt van hebben en maken zij vaker gebruik van Buy Now, Pay Later."

Ook blijkt dat 18-24-jarigen het financieel beter doen dan in voorgaande jaren, ook al blijven ze kwetsbaar en nemen ze risico’s. "Hoewel een groter deel van de 18-24-jarigen financieel Gezond is, blijft het zorgwekkend dat ruim twee derde van hen financieel Kwetsbaar of financieel Ongezond is. Deze leeftijdsgroep maakt ook vaker gebruik van risicovollere producten en/of diensten, zoals online gokken, investeren in cryptovaluta en gebruik van 'Buy now, Pay later'-diensten."

Het verschil tussen mannen en vrouwen is groter geworden, aldus de onderzoekers. "Zowel mannen als vrouwen hadden in 2023 vaker het gezondheidsniveau financieel Gezond of financieel Toereikend, een positieve ontwikkeling. Toch is het verschil tussen mannen en vrouwen groter geworden; mannen maakten in 2023 een grotere inhaalslag dan vrouwen. Ondanks voorzichtige verbeteringen, bevinden vrouwen zich nog steeds vaak in een onzekere financiële situatie."

Deloitte geeft een aantal mogelijkheden die bijdragen aan een financieel gezonder Nederland:

  1. Versterken van de samenwerking binnen het financiële ecosysteem: financiële gezondheid is een collectief belang. Daarom moet iedereen zijn verantwoordelijkheid pakken om de financiële gezondheid van Nederlanders te ondersteunen. Deloitte, samen met ING en SchuldenlabNL, heeft deze krachtenbundeling verstevigd door de oprichting van de Nationale Coalitie Financiële Gezondheid (NCFG), een samenwerkingsverband van werkgevers die samen ernaar streven om Nederland financieel gezonder te maken, wat bijdraagt aan het welzijn van individuen, organisaties en de economie. De NCFG heeft inmiddels meer dan 40 leden en ziet potentie voor verdere expansie en impact.
  2. Vergroot financiële kennis en vaardigheden van alle Nederlanders: Financiële educatie moet van jongs af aan een integraal onderdeel van het formele schoolcurriculum zijn voor alle Nederlanders. Totdat dit gerealiseerd is, is effectieve samenwerking binnen het financiële gezondheidsecosysteem cruciaal om consistente en kwalitatieve goede educatie te waarborgen. Toegankelijke educatie, aangepast aan diverse behoeften, is nodig, vooral voor (financieel) kwetsbaardere groepen met. Coördinatie tussen aanbieders is essentieel voor uniformiteit, toegankelijkheid en kwaliteit, en bevordert gelijke kansen voor alle Nederlanders.
  3. Werk zelf aan jouw financiële gezondheid: Het bevorderen van financiële gezondheid is een gedeelde verantwoordelijkheid van organisaties en individuen. Huishoudens worden aangemoedigd om binnen hun mogelijkheden aan hun financiële gezondheid te werken, beginnend met inzicht en overzicht van hun financiële situatie. Effectieve financiële planning, zowel op korte als lange termijn, blijft essentieel, zoals benadrukt in ons onderzoek. Regelmatig plannen helpt bij het verwezenlijken van doelen en aanpakken van uitdagingen. Constante aandacht en actie zijn nodig omdat financiële gezondheid voortdurend in beweging is. Tools zoals de FinanciëleGezondheidsCheck van het Nibud kunnen hierbij ondersteunen.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Paul Schoo - Platter-Schoo FD 28 maart 2024

Zolang de Rabobank (reclame op de radio) jongeren, die graag het huis uit willen (korte horizon, dus sparen!!) verleidt om te gaan beleggen met hun spaargeld, zodat ze misschien eerder (of helemaal niet!!) het huis uitkunnen om een woning te kunnen betrekken, is het dweilen met de kraan open om jongeren financieel bewust te maken. AFM waar zijn jullie???

Meer over
WIFS en Deloitte lanceren Accelerate 50/50

WIFS en Deloitte lanceren Accelerate 50/50

WIFS en Deloitte lanceren op 1 maart Accelerate 50/50. "Met Accelerate 50/50 dagen wij de financiële wereld uit om de masculiene focus op de kortetermijnwinst...

Ruimte voor verdere consolidatie onder adviseurs

Ruimte voor verdere consolidatie onder adviseurs

De eerste consolidatiegolf van intermediairs is mogelijk geëindigd met de opkomst van een aantal middelgrote tot grote gevestigde kantoren. Er blijft echter...

Chronische patiënten soms beter verzekerbaar dan aangenomen

Chronische patiënten soms beter verzekerbaar dan aangenomen

“Met deze op alle Nederlanders gebaseerde analyses willen wij laten zien dat meer in de verzekerbaarheid van chronische patiënten mogelijk kan zijn.”...

Deloitte en Verbond sluiten partnership met focus op duurzame verzekeringsoplossingen

Deloitte en Verbond sluiten partnership met focus op duurzame verzekeringsoplossingen

Deloitte is toegetreden tot de kennispartners van het Verbond. Met het partnership wil Deloitte "een belangrijke bijdrage leveren aan sustainability binnen het verzekeringsbedrijf,...

Deloitte Insurance Outlook: financieel adviseur blijft

Deloitte Insurance Outlook: financieel adviseur blijft

Op sommige onderdelen houdt het traditionele model stand, met name als het gaat om het gebruik van volmachten en intermediairs. Aldus verzekeraars en stakeholders...

Van der Noordaa aan de slag bij Deloitte

Van der Noordaa aan de slag bij Deloitte

Hans van der Noordaa, voormalig ceo Delta Lloyd, werkt sinds kort in de Financial Services praktijk (FSI) van Deloitte als Senior Advisor. Hans Honig, managing...

Onderzoek deloitte: verzekeraars moeten zichzelf opnieuw uitvinden

Onderzoek deloitte: verzekeraars moeten zichzelf opnieuw uitvinden

De Nederlandse verzekeringsbranche staat onder zware druk. Het doorvoeren van bezuinigingen is niet genoeg. Verzekeraars moeten zichzelf opnieuw uitvinden om hun...

Verzekeringsconsument staat open voor digitale diensten

Verzekeringsconsument staat open voor digitale diensten

Nederlandse consumenten hebben grote interesse voor digitaal gedreven verzekeringsproducten en –diensten. Dit blijkt uit het onderzoek Insurance in a...

Restschulden: markt ervaart blokkades bij preventie

Restschulden: markt ervaart blokkades bij preventie

De markt ervaart blokkades bij het voorkomen van restschulden. Dit blijkt uit het jaarlijkse hypothekenonderzoek van Deloitte met dit keer als thema 'Hypotheekklanten...

Extra services toevoegen als winnende schadestrategie

Extra services toevoegen als winnende schadestrategie

Het traditionele businessmodel van schadeverzekeraars loopt op z'n laatste benen. Verzekeraars die ook overmorgen succesvol willen zijn, moeten kiezen tussen operational...