UWV in jaarverslag: 60-plusmaatregel werkt

UWV

UWV zag in 2023 voor het eerst sinds lange tijd een voorzichtige afname van het totaal aantal mensen dat wacht op een WIA‑claimbeoordeling, aldus het jaarverslag. UWV: "Hun aantal daalde vorig jaar met circa 400 tot 29.500. Het aantal mensen dat al langer dan de wettelijke termijn van acht weken op een WIA‑claimbeoordeling wacht daalde in 2023 zelfs met 2.800 (zestien procent) naar 14.500. Het aantal cliënten dat langer dan zes maanden na de datum van de WIA‑aanvraag wacht op een claimbeoordeling is sinds eind 2022 met 60 procent gedaald naar bijna 3.100. Dit resultaat is vooral bereikt door toepassing van de zogeheten 60‑plusmaatregel die ervoor zorgt dat mensen van 60 jaar en ouder een vereenvoudigde WIA‑claimbeoordeling kunnen krijgen zonder inzet van een verzekeringsarts."

UWV: "We zien dat de 60‑plusmaatregel werkt zoals bedoeld: doordat we voor deze groep de WIA‑claimbeoordelingen sneller kunnen uitvoeren, blijft er tijd over om ook andere cliënten die op een WIA‑claimbeoordeling wachten sneller te kunnen helpen. In juli 2023 hadden we onze doelstelling van 3.500 voor heel 2023 al gerealiseerd: we hadden op dat moment al bijna 8.100 vereenvoudigde beoordelingen uitgevoerd. Eind 2023 hadden we uiteindelijk 50 procent meer vereenvoudigde beoordelingen uitgevoerd dan we aanvankelijk hadden ingeschat.

"Uit de eerste resultaten bleek echter ook dat het percentage IVA‑toekenningen fors was gedaald. Waar het percentage IVA‑toekenningen tussen 2018 en 2021 redelijk stabiel op gemiddeld 32 procent lag, bleek dit voor de 60‑plusgroep gedaald naar gemiddeld zeventien. Een vervolganalyse heeft uitgewezen dat het percentage IVA‑toekenningen wegens een medische oorzaak gelijk was gebleven en dat het percentage IVA‑toekenningen vanwege een niet‑medische oorzaak was gedaald. Om extra zekerheid in te bouwen dat cliënten ten onrechte geen IVA‑toekenning ontvangen, hebben we maatregelen getroffen die een strikte en uniforme uitvoering van de 60‑plusmaatregel waarborgen. Het percentage IVA‑toekenningen is sinds mei 2023 redelijk constant gebleven."

Vijftien procent meer WIA-aanvragen

UWV ontving in 2023 fors (vijftien procent) meer WIA‑aanvragen: bijna 84.600 tegenover bijna 73.600 in 2022. Het jaarverslag: "In 2024 verwachten we een verdere toename, maar minder fors dan in 2023."

 

.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd en fors afgeslankt

Uniform uitvraagformulier WGA-ERD geactualiseerd en fors afgeslankt

Het uniform uitvraagformulier WGA-ERD is weer geactualiseerd en tegelijkertijd handzamer gemaakt. Adfiz: "In de loop der jaren zijn er de nodige toevoegingen gedaan...

Ken je vak! Rode vlaggen en signalen bij online gezondheidsverklaringen

Ken je vak! Rode vlaggen en signalen bij online gezondheidsverklaringen

(Annemieke Postema, AOVdokter en RADI-AOV, in Ken je vak!, VVP 3-2024) Online gezondheidsverklaringen: een vloek of een zegen? Vanuit privacy-oogpunt is het een...

Werkgevers willen medewerkers helpen gezonder te leven

Werkgevers willen medewerkers helpen gezonder te leven

De stijgende kosten die te maken hebben met de gezondheid van werknemers vormen een van de belangrijkste risico’s voor werkgevers. Vooral ziekteverzuim en...

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

“Stel jezelf steeds de vraag: adviseer je klantgericht of waterdicht?” Aldus TAF in antwoord op de vraag van VVP om praktijktips inkomensadvisering....

Praktijktips Janthony Wielink: goede voorbereiding is alles

Praktijktips Janthony Wielink: goede voorbereiding is alles

Houd goed in de gaten welke opties er gaan ontstaan. De premie van de BAZ of minimaal gelijke dekking bij een verzekeraar mag niet verschillen; maar wat krijg je...

Praktijktips Annemieke Postema: durf kritische vragen te stellen

Praktijktips Annemieke Postema: durf kritische vragen te stellen

Denk en adviseer altijd in netto bedragen. Geef eerst inzicht in de financiële situatie zodat je exact kunt bepalen wat er nodig is om te verzekeren. Maak zelf...

“Alleen draagvlak voor OCTAS-variant BETER”

“Alleen draagvlak voor OCTAS-variant BETER”

In de dinsdag verschenen nieuwe VVP 3-2024 gaat Marjol Nikkels (CS Opleidingen) in op het OCTAS-rapport. Nikkels: “Mijn verwachting is dat voor de middellange...

Meer duidelijkheid over werken met en als zelfstandige

Meer duidelijkheid over werken met en als zelfstandige

Minister Van Gennip heeft het wetsvoorstel Verduidelijking beoordeling arbeidsrelaties en rechtsvermoeden (VBAR) naar de Raad van State gestuurd. In dit wetsvoorstel...

Rode vlaggen en signalen

Rode vlaggen en signalen

(Annemieke Postema, AOVdokter en RADI-AOV, in Ken je vak!, VVP 3-2024) Online gezondheidsverklaringen: een vloek of een zegen? Vanuit privacy-oogpunt is het een...

Alleen draagvlak voor OCTAS-variant BETER

Alleen draagvlak voor OCTAS-variant BETER

(Marjol Nikkels, CS Opleidingen, in Ken je vak!, VVP 3-2024) Welke gevolgen hebben de verschillende OCTAS-scenario’s voor een toekomstbestendig arbeidsongeschiktheidsstelsel...