Verzekeraars moeten van DNB surfen op rente- en inflatiegolven

Surfen via Pixabay

“De hogere inflatie en rente zorgen voor flink wat schuimkoppen, die van u de nodige navigatiekunst vergen.” Aldus DNB-president Klaas Knot op de Verzekeringsdag van het Verbond van Verzekeraars. Knot: “De golven heeft u niet in de hand. Maar surfen kan wel. Door alert te zijn op de kosten. Door uw renterisico goed te beheersen. En door potentieel kwetsbare beleggingsportefeuilles goed in de gaten te houden.”

Knot: “Door inflatie stijgen natuurlijk uw loonkosten en ook de servicekosten bij uitbestedingen. Aan de verplichtingenkant bestaat er het risico dat door inflatie de claims van polishouders stijgen. Hoe de inflatie precies doorwerkt verschilt per type verzekeraar. Maar hoe dan ook, u heeft er allemaal mee te maken.

“En ook de hogere rente werkt natuurlijk door op u als verzekeraars.

“Inherent aan de lange looptijd van verplichtingen blijft renterisico vaak een belangrijk risico en kunnen kleine bewegingen van de rente materiële impact hebben. Al is het natuurlijk wel zo dat een rentestijging grosso modo een goede ontwikkeling voor verzekeraars is.

“Grote rentebewegingen hebben ook impact op uw onderpandpositie. Afhankelijk van de afgedekte positie kan het zijn dat verzekeraars onderpand moeten bijstorten of afromen bij rentestijgingen en -dalingen. Veranderingen van de rente kunnen grote impact hebben op de liquiditeitspositie van verzekeraars.

“De hogere rente werkt natuurlijk ook door op de beleggingen, bijvoorbeeld op de hypothekenportefeuille. Nu de rente stijgt zien we dat er minder snel wordt afgelost dan verwacht. Dit betekent in de praktijk dat de hypotheek langer op de balans staat met een lagere hypotheekrente dan de huidige hypotheekrente. Deze hypotheken zijn daardoor in waarde gedaald.  

“En dan is er nog commercieel vastgoed. Daar zien we volatiliteit op de Europese markt en vaker voorkomende herwaarderingen. Vooralsnog lijkt de impact voor u beperkt, maar het is wel zaak om deze markt goed in de gaten te houden. Ook omdat deze asset klasse als een early indicator kan worden gezien voor een recessie, iets wat we toch niet helemaal kunnen uitsluiten.”

Kerninflatie hardnekkig

DNB denkt dat de inflatie “in Nederland en in het eurogebied zijn piek heeft bereikt. Maar de onderliggende inflatie is nog steeds ongekend hoog. Die meten we aan de hand van de zogenaamde kerninflatie, waarbij energie- en voedselprijzen zijn uitgesloten omdat die erg volatiel zijn. Zoals u weet steeg de kerninflatie in Nederland in mei verder tot 8,2 procent, veel meer dan wat we afgelopen december hadden verwacht. In het eurogebied kwam de kerninflatie uit op 5,3 procent.

“En hoe zien de vooruitzichten voor inflatie voor de komende jaren eruit? Wederom volgens onze ramingen daalt de inflatie in Nederland dit jaar naar verwachting tot 4,2 procent, en daarna verder tot 2,5 procent in 2025. De kerninflatie is echter een stuk hardnekkiger en die zal in 2023 en 2024 nog te hoog blijven, en vermoedelijk ook in 2025 nog ruim boven twee procent uitkomen”.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
AFM heeft been bij te trekken op gebied digitalisering

AFM heeft been bij te trekken op gebied digitalisering

De AFM heeft "een ‘been heeft bij te trekken’ op het gebied van digitalisering om de ontwikkelingen in het de AFM-werkveld bij te houden". Aldus minister...

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook DNB oppert nu verduurzamingsplicht

Ook De Nederlandsche Bank (DNB) oppert nu een verduurzamingsplicht bij de aankoop van een nieuwe woning. Dit als andere maatregelen niet voldoende werken. Het overgrote...

Netto Combined Ratio Schade verslechterd naar 99,5 procent over 2023

Netto Combined Ratio Schade verslechterd naar 99,5 procent over 2023

Schade exclusief AOV had een premievolume van 13,5 miljard euro over 2023 (2022: 12,8 miljard euro). aldus DNB. De Netto Combined Ratio (NCR) van schade exclusief...

Nederlanders hebben nauwelijks beeld van AI-gebruik door financiële instellingen

Nederlanders hebben nauwelijks beeld van AI-gebruik door financiële instellingen

Maar weinig consumenten hebben een goed beeld van in hoeverre hun bank, verzekeraar of pensioenfonds artificiële intelligentie (AI) gebruikt. Daarnaast zijn...

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

In een dinsdag verschenen rapport schetsen AFM en DNB uitgangs- en aandachtspunten te voor het vormgeven van het toezicht op artificiële intelligentie (AI)....

Mkb-ers winnen geen advies in voor belangrijkste bedrijfsrisico's

Mkb-ers winnen geen advies in voor belangrijkste bedrijfsrisico's

Een op de drie ondernemers in het MKB wint geen advies in voor de belangrijkste bedrijfsrisico’s, zo blijkt uit de eerste nationale monitor risicomanagement...

Gita Salden directielid bij DNB

Gita Salden directielid bij DNB

Gita Salden treedt per 1 juni toe tot de directie van De Nederlandsche Bank. Zij wordt in haar nieuwe functie verantwoordelijk voor het toezicht op Verzekeraars...

Overstroming heeft beperkt effect op kredietrisico's banken

Overstroming heeft beperkt effect op kredietrisico's banken

Nieuw onderzoek van DNB en wateronderzoeksinstituut Deltares brengt in kaart in welke mate gebouwschade tot hogere kredietrisico’s voor banken zou leiden....

DNB actualiseert Q&A en Good Practice Informatiebeveiliging

DNB actualiseert Q&A en Good Practice Informatiebeveiliging

DNB heeft de geactualiseerde Q&A en Good Practice Informatiebeveiliging 2023 gepubliceerd op Open Boek Toezicht. De Good Practice geeft de onder toezicht van...

AI specifiek toezichtsthema DNB in 2024

AI specifiek toezichtsthema DNB in 2024

DNB betrekt in 2024 vier specifieke thema’s sectorbreed in het toezicht op verzekeraars: Duurzaamheid in Toezicht Verzekeraars, Hypotheken & Vastgoed Verzekeraars,...