Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Esther Vuijsters 2021

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter, rees de financiële vraag-der studenten-vragen: ga je lenen, werken of iets daar tussenin? En: hoeveel dragen wij als ouders bij? Best een lastig kwestie. Want als ex-financieel adviseur weet ik maar al te goed hoe makkelijk een studieschuld opbouwt. En wat een sta-in-de-weg deze lening vervolgens wordt. Aan de andere kant: in onze tuin groeien géén geldboompjes en wat te doen met Eigen Verantwoordelijkheid Van de Jeugd?

Huh? Wat is dit voor bedrag?

Na ampel beraad kwamen we tot een tussenoplossing. Het eerste jaar zouden wij een vergoeding voor de basisuitgaven verzorgen (voor de extraatjes kun je een baan zoeken) en na dat jaar zouden we de balans opmaken: hoe verder? We maakten een Excel met inkomen en uitgaven, iedereen ging akkoord en ik boekte het afgesproken bedrag over.

Direct daarna een appje: ‘Huh? Wat is dit voor bedrag?’ Ik: ‘Eh. Jouw maandelijkse bijdrage.’ Dochter: ‘O maar hoe weet ik nou wat waarvoor is?’

Letterlijk onduidelijk

Of ik niet gewoon rechtstreeks de abonnementen en de huur kon betalen. Want dan wist zij precies wat ze overhield. Kleedgeld kon ze nog wel handlen maar dit was ‘next level’, ‘hoe dan?’ en ‘letterlijk onduidelijk’. Afijn, het eerste weekend dat ze weer thuiskwam, sleepte ik haar achter de laptop en haalde ik dé Excel erbij. ‘Dit is de basis van jouw financiën’, legde ik uit. ‘De kunst is te weten welke betalingen wanneer komen en hiervoor geld te reserveren.’

Na wat morren en tegensputteren (‘Bij mijn vriendinnen betalen ouders gewoon alles.’) stonden de eerste uitgaven in een schema. Samen met een babyversie-financiële planning. Conclusie dochter: ‘Hm. Ik moet wel echt een baan zoeken want anders kan ik nooit meer op vakantie.’ Boodschap overgekomen.

Geld bijna op

Inmiddels zijn we een paar maanden verder. Dochter woont met veel plezier in haar studentenkamer. Haar geld is regelmatig ‘bijna’ op. Dan matsen we haar met boodschappen of een leuk T-shirt. Dat kan ik doen omdat ik weet dat haar geld nooit helemáál op is. Ze houdt altijd een deel ‘reserve’ voor wat nog komt en voor onvoorziene uitgaven. En ze heeft een apart potje voor de vakantie.

Financieel (on)gezond

Voor de toekomst hoop ik natuurlijk dat Dochter heel vaak op vakantie kan. Want dat betekent in elk geval een virusluwe wereld. Maar vooral hoop ik dat mijn dochter op vakantie kan om dat ze ‘financieel gezond’ genoeg is om het te kunnen betalen. Dat laatste is namelijk niet vanzelfsprekend.

Slechts iets meer dan een kwart van de Nederlanders heeft zijn geldzaken goed op orde en mag zich ‘financieel gezond’ noemen volgens een onderzoek van adviesfirma Deloitte. Ik vind dat schokkend.

Maar nóg schokkender vind ik het dat overheid dit meent te kunnen (en moeten) oplossen mét financiële partijen. Persoonlijk zou ik beginnen met het aanspreken van de ouders én kinderen van Nederland. Daar is echt nog wel wat winst te behalen. Dan kan de overheid zich buigen over een fatsoenlijk studiefinancieringsplan, zodat we de vicieuze cirkel waarin we nu zitten, kunnen doorbreken.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: we missen het spoorboekje

Wet transparante en voorspelbare arbeidsvoorwaarden: we missen het spoorboekje

Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe Augustus 2022 is nu al een bijzondere maand. Niet alleen is Mark Rutte officieel de langstzittende premier ooit, het is...

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

“Word ook een lerende organisatie”

“Word ook een lerende organisatie”

“Het gaat bij het aanbieden van een opleidingspakket om twee dingen: dat er wat te kiezen valt én de manier waarop het gebracht wordt.” Aldus...

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

NLP daar kun je (als adviseur) wat mee!

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Ik geloof niet in wonderen. En ik geloof ook niet dat je succes zomaar in een formule kunt gieten. De Golden Circle van...

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Nee? Dan ben je dus niet duurzaam!

Nee? Dan ben je dus niet duurzaam!

(Door Esther Vuijsters van Lindenhaeghe in VVP Special Duurzaam Adviseren 2021) Zoals bij alles dat in de mode is, wil iedereen een (tarwe)graantje meepikken....