"Armoede de wereld uit, te beginnen in Rotterdam"

Vanessa Umboh

“Armoede is onrechtvaardig en onnodig. Je moet het alleen samen willen oplossen. Niet door erover te praten, maar door verantwoordelijkheid te nemen en in actie te komen. En dat vergt anders denken én doen. Bedenk dus niet langer aan welke regels mensen zich moeten houden, maar ga met ze praten, vraag wat ze nodig hebben en kom in actie, wees solidair”, aldus Vanessa Umboh in een interview in de wintereditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum.

Vanessa komt al ruim zeven jaar met de stichting Stem zonder Gezicht op voor de 40.000 kinderen die in Rotterdam in armoede opgroeien. Na diepe dalen, volgen nu – in de wijk Feijenoord – de successen. Haar ambities kennen echter geen wijkgrenzen.

In 2022 verscheen Moeder van 40.000 kinderen; Het verhaal van Vanessa Umboh van Jasper van den Bovenkamp. Om meerdere redenen een heftig boek. Uiteraard omdat ze pijnlijk duidelijk maakt hoe het systeemdenken zegeviert en hoe weinig organisaties, instanties en gemeenten daadwerkelijk begaan zijn met mensen in armoede. In feite gaan deze instanties niet uit van het gelijkheidsbeginsel. Dat doet Vanessa wel. En dat is een wezenlijk verschil. Ook maakt het boek duidelijk hoe onmachtig een individu in feite is.

“Armoede is meer zichtbaar geworden", zegt ze eind 2023. "Ook de middenklasse kan zijn rekeningen niet meer betalen. Zij kenden dit nog niet, voelen zich tekortgedaan en vragen daar aandacht voor. Hierdoor komt het hoger op de prioriteitenlijst te staan van politici en bestuurders. Op zich is dit goed – armoede komt eindelijk in de schijnwerpers te staan – maar het is en blijft merkwaardig dat er voor de groep die in uitzichtloze armoede verkeert nooit aandacht is geweest. Het begrip ‘bestaanszekerheid’ staat nu ineens wel hoog op de agenda van veel politici, maar ik vraag me wel af of ze echt weten wat bestaansonzekerheid betekent?”

Ook heeft het geholpen dat haar boek in 2022 uitkwam. Dat leverde veel publiciteit op en de timing was dus juist. “Bovendien had ik mijn lesje wel geleerd. Ik wilde niet langer de strijd aangaan met mensen die niet in oplossingen denken. Ik wilde werken in een wijk waar de energie wel klopt. Toen ik de wijk Feijenoord beter leerde kennen en haar mensen, toen voelde het als thuiskomen. Eindelijk had ik een wijk gevonden waar saamhorigheid en een eigen verantwoordelijkheid de norm bleek te zijn. Ik heb mijzelf aan iedereen voorgesteld en werk inmiddels met veel partijen samen.”

Vanessa is niet bezig het systeem te veranderen, maar introduceert een nieuw systeem dat wel in de praktijk werkt. Omdat armoede niet ophoudt bij de wijk- of gemeentegrens stelt ze haar praktische oplossingen gratis beschikbaar voor iedereen die een einde aan armoede in Nederland te maken. Hoe mooi zou het zijn als Nederlandse Rotterdamse financieel dienstverleners de krachten zouden bundelen om Vanessa te ondersteunen in haar belangrijke missie.

Lees hier het hele interview.

THEMA VEERKRACHT

Verder in dit themanummer over Veerkracht een interview met milieujurist Jessica den Outer (27 over de Rechten van de Natuur. Ook Dorine van Norren en Elmo Vermijs pleiten onder de titel ‘Geef het Bos een stem’ in deze uitgave voor de rechten voor de natuur. Onder de titel ‘De natuur als klaslokaal’ is er aandacht voor ander onderwijs en worden er tal van voorbeelden gegeven van betekenisvolle bedrijven in praktijk (Hofweb, Nooch, Veraarden, Buurman en Groeneboekenshop.nl). Uiteraard zijn er opnieuw wijze lessen uit de natuur van wildernisgids Alan McSmith en komen regenatieve boeren Arjen en Winnie van Buuren van Landhuis De Velhorst aan het woord. Biologisch tuinder Yvo Kouwenhoven van Tuinderij Bietenrood laat zijn enorme veerkracht zien in het omgaan met Niet-Aangeboren Hersenletsel en Mariëtte Brouwer en Patrick Eppink (Turner) introduceren FindNFund, een online platform dat doelen en donateurs dicht bij elkaar brengt. Jack Cox deelt in zijn column De economologische schuldenparadox zijn visie op economie en ecologie.

Ruimte is er volop voor nieuwe betekenisvolle boeken, zoals Donker, de ongeziene helft van heel van muzikant, coach en schrijver Joris Vincken, Wie brengt mij Thuis van Jan Willem Kirpestein en De toekomst is eindeloos van Roland van der Vorst.

Tenslotte is er aandacht voor de succesvolle zesde Positive Finance Day, die in het teken stond van de Bedrijven van de Toekomst.

BIJZONDER CADEAU

Bij deze bijzondere wintereditie geeft het New Financial Forum graag een bijzonder cadeau weg, namelijk de postcast Het leven vraagt om omzien omgaan omdat… van Ron van Es, mentor, schrijver, en maker bij School for Purpose Leadership. Postcasts zijn boekjes met korte onverwachte verhalen, voor de verandering. Tussentijdverrijkers die je even weghalen van je scherm en je naar een andere wereld brengen. Voor een verandering van inzicht en perspectief om zo bij te dragen aan misschien wel een nog grotere verandering. Dit boekje zou je ook gezien kunnen worden als manifest van Sprekersboom, een nieuw sprekerscollectief voor een nieuwe economie, waar het New Financial Forum mee verbonden is. "Het leven vraagt om. Vraagt om ons. Om wie we zijn voor elkaar. Om hoe we verder gaan, want er is veel te doen samen. Het leven vraagt om de liefde die we misschien niet begrijpen maar die ons wel verder brengt."

Klik hier om abonnee te worden op het New Financial Magazine.

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

"In december deelde de stichting New Financial Forum een artikel van mijn hand op LinkedIn. In dit artikel hield ik een pleidooi om na jaren van aandacht voor de...

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Karin Bos, sinds 2022 verantwoordelijk voor Schade & Inkomen bij Achmea, staat centraal in de zesde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

"Tien jaar geleden werd vernieuwing in de verzekeringswereld vooral aangejaagd door de schijnbaar onbegrensde mogelijkheden van technologie. Nu is er een fundamentelere...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

Carola Wijkamp-Hermsen, sinds 1 november 2023 directievoorzitter van de Vereende, staat centraal in de vijfde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...

Karin Polman: "Hollandse blue zones"

Karin Polman: "Hollandse blue zones"

"Mensen in blue zones doen veel samen, verbouwen deels hun eigen voedsel en hebben taken die bijdragen aan de gemeenschap. Met andere woorden: ze hebben een reden...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

Geert Bouwmeester, sinds 2017 bestuursvoorzitter van De Goudse, staat centraal in de vierde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"De uitdagingen van deze tijd vragen om allianties waarin begrip, gelijkgerichte doelstellingen en het gezamenlijke grotere belang vooropstaan. Als tegengif voor...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

Ron Bavelaar, voorzitter Raad van Bestuur Univé, staat centraal in de derde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

It's the economy stupid...

It's the economy stupid...

"Waar sommigen de schuld geven aan de economie en de macht van het geld, schuilt daarin ook juist de oplossing", zo betoogt Robert van den Broek van Financieel Zeker...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

In deel 2 van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners in transitietijd’ gaan Willem Vreeswijk (stichting New Financial Forum) en...