De Hypotheker: "Overheid moet regie naar zich toetrekken"

Mark de Rijke 2023

Bijna driekwart van de oriënteerders op de woiningmarkt geeft aan dat er te weinig woningaanbod beschikbaar is in de prijsklasse van hun voorkeur. Voor tachtig procent is dergelijke een woning nu onbetaalbaar", zo blijkt uit onderzoek van De Hypotheker. 77 procent verwacht dat de krapte op de woningmarkt verder zal toenemen en 70 procent dat de huizenprijzen voorlopig blijven stijgen vanwege de woningschaarste. Volgens De Hypotheker is het de hoogste tijd dat de overheid de regie naar zich toetrekt.

Volgens het onderzoek onder 475 Nederlanders die zich oriënteren op een eerste of volgende woning dient een nieuw kabinet de regie sterker naar zich toe te trekken. Dit is volgens 68 procent cruciaal om de doorstroming op de huizenmarkt op gang te brengen, bijvoorbeeld door het ombouwen van kantoren en bedrijfspanden. Daarnaast willen ruim zes op de tien oriënteerders dat de overheid extra maatregelen treft om beleggers van de woningmarkt te weren, bijvoorbeeld door een verruiming van de opkoopbescherming. Verder vinden ruim zes op de tien personen dat de overheid de vooruitzichten op een woning kan verbeteren door het verruimen van de financieringsmogelijkheden.

Hoewel De Hypotheker het positief vindt dat er in de verkiezingsprogramma’s veel aandacht is voor de woningmarkt, vindt zij het zorgwekkend dat ruim driekwart van de Nederlandse huizenkopers er geen vertrouwen in heeft dat de nieuwe regering de woningcrisis op korte termijn zal oplossen. “Het is dan ook cruciaal dat de overheid in de komende jaren alles op alles zet om de doorstroming op de huizenmarkt te vergroten. Daarnaast moet de woningvoorraad fors worden uitgebreid, in het bijzonder voor starters en senioren”, zegt Mark de Rijke, commercieel directeur van De Hypotheker. “De overheid moet de regie naar zich toetrekken en een landelijke strategie ontwikkelen. Doordat de bouweisen per gemeente nu verschillen, is het voor bouwers extra lastig om snel te handelen. Ook leidt dit tot een onnodige stijging van de bouwkosten. Door per regio heldere kaders te scheppen, weten bouwers waar zij aan toe zijn. Er is nog voldoende ruimte in Nederland om te bouwen, maar de landelijke overheid moet dan wel het voortouw nemen om het woningtekort op te lossen. In nauw overleg met betrokken partijen moet zij aan een centrale strategie werken, zodat de impasse op de huizenmarkt kan worden doorbroken en op termijn een betaalbaar huis voor een grotere groep Nederlanders binnen handbereik komt.”

Reactie toevoegen

 
De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt...

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Hoewel 66 procent aangeeft eigenlijk een huis met een hoger energielabel te willen kopen, is dit niet doorslaggevend als zij hiermee hun kansen op een betaalbare...

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker heeft als eerste de mijlpaal bereikt van 30.000 reviews op Advieskeuze. Mark de Rijke, Commercieel Directeur van De Hypothekers Associatie: "Dit stimuleert...

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het vierde kwartaal van 2023 met 5 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden, aldus de nieuwste...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Het aantal jonge huizenkopers dat een hypotheek aanvraagt stijgt met 26 procent in vergelijking met vorig jaar", aldus cijfers van De Hypotheker. Het aandeel jonge...

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

“Sinds begin november laat de hypotheekrente een dalende trend zien. Dat de gemiddelde hypotheekrente hierdoor weer op niveau van begin dit jaar staat, is...

Kifid: klacht tegen De Hypotheker Papendrecht ongegrond

Kifid: klacht tegen De Hypotheker Papendrecht ongegrond

(Kifid-uitspraak GC 2023-0757, Bindend) In verband met het naderende einde van de looptijd van één van de leningdelen van een hypotheek bij Obvion...

De Hypotheker: "Steeds meer jonge huizenkopers"

De Hypotheker: "Steeds meer jonge huizenkopers"

In het derde kwartaal van 2023 steeg het aantal aanvragen voor de aankoop van een woning met 13 procent.  In de categorie huizenkopers tot 35 jaar is sprake...

Nederlanders nog vaak onbekend met financiële gevolgen relatiebreuk

Nederlanders nog vaak onbekend met financiële gevolgen relatiebreuk

Een derde van de Nederlanders die te maken heeft gehad met een relatiebreuk was er vooraf onvoldoende van op de hoogte tot welke financiële gevolgen dit kan...