Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Huis te koop pixabay

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het vierde kwartaal van 2023 met 5 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden, aldus de nieuwste Hypotheek Index van De Hypotheker. Dit komt voor een groot deel door jonge huizenkopers.

Het is voor het eerst sinds twee jaar dat het aantal hypotheekaanvragen weer een stijging laat zien. Zo is vooral een flinke stijging (+14 procent) zichtbaar van het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning. Het aantal overige aanvragen - waaronder ook het verbouwen of verduurzamen van de huidige woning valt - is daarentegen (-6 procent) gedaald, hoewel deze daling veel lager is dan in het voorgaande kwartaal.

"Over de gehele linie lijkt het er op dat het herstel van de huizenmarkt zich voortzet. Zo is de hypotheekrente sinds het laatste kwartaal van 2023 aanzienlijk gedaald, wat een positief effect heeft op de hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning. Het aantal aanvragen voor het oversluiten van een bestaande hypotheek is opnieuw fors gedaald (-27 procent) ten opzichte van het laatste kwartaal van 2022", aldus De Hypotheker.

Wat bij de stijging opvalt, aldus De Hypotheker, is dat bijna de helft (49 procent) van alle hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning op het conto komt van jonge huizenkopers tot 35 jaar. Dit is een significante stijging ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden; toen lag dit aandeel op 44 procent. Wel zijn de huizenprijzen weer aan het stijgen. Bij de helft van het aantal aangeboden woningen wordt weer overboden. Het gemiddelde hypotheekbedrag voor de aankoop van een woning is het laatste kwartaal met 8 procent gestegen en ligt met 321.250 euro op hetzelfde niveau als anderhalf jaar geleden. Volgens De Hypotheker is dit een sterk signaal dat de woningmarkt herstelt.

In het laatste kwartaal van 2023 waren bijna zeven op de tien hypotheekaanvragen (69 procent) bedoeld voor de aankoop van een woning, terwijl dit in dezelfde periode in 2022 nog 64 procent bedroeg. Hoewel nog steeds sprake is van krapte op de huizenmarkt, wijst dit er volgens De Hypotheker op dat steeds meer huizenkopers een woning weten te bemachtigen. Net als vorig jaar is de oversluitmarkt vrijwel opgedroogd. Dit is vooral het gevolg van de eerdere rentestijgingen.

Reactie toevoegen

 
Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

De Hypotheker is de grote uitblinker binnen de hypotheeksector. Aldus het onderzoek 'Uitblinkers Financiële Sector' van Multiscope. Het onderzoeksbureau: "De...

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

De populariteit van hypotheken met een lange renteperiode neemt af, constateert De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen met een rentevaste periode tussen 15...

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt...

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Hoewel 66 procent aangeeft eigenlijk een huis met een hoger energielabel te willen kopen, is dit niet doorslaggevend als zij hiermee hun kansen op een betaalbare...

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker heeft als eerste de mijlpaal bereikt van 30.000 reviews op Advieskeuze. Mark de Rijke, Commercieel Directeur van De Hypothekers Associatie: "Dit stimuleert...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Het aantal jonge huizenkopers dat een hypotheek aanvraagt stijgt met 26 procent in vergelijking met vorig jaar", aldus cijfers van De Hypotheker. Het aandeel jonge...

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

“Sinds begin november laat de hypotheekrente een dalende trend zien. Dat de gemiddelde hypotheekrente hierdoor weer op niveau van begin dit jaar staat, is...

De Hypotheker: "Overheid moet regie naar zich toetrekken"

De Hypotheker: "Overheid moet regie naar zich toetrekken"

Bijna driekwart van de oriënteerders op de woiningmarkt geeft aan dat er te weinig woningaanbod beschikbaar is in de prijsklasse van hun voorkeur. Voor tachtig...