Dekkingsgraden pensioenfondsen in januari gestegen

Frank Driessen AON

Goede aandelenrendementen en de opgekrabbelde rente zorgden in januari voor een stijging van de dekkingsgraden. De indicatieve gemiddelde dekkingsgraad steeg naar 116 procent en de indicatieve beleidsdekkingsgraad stabiliseerde in februari op 119 procent, aldus de Pensioenthermometer van Aon.

"De gestegen rente heeft niet alleen impact op de dekkingsgraad. De pensioenopbouw is ook afhankelijk van de rente. Door een versoepeling van de wet hebben fondsen de mogelijkheid gekregen om de premie opnieuw vast te stellen. Veel fondsen maken hier gebruik van en door de rente die momenteel hoger is, kan het opbouwpercentage (hoeveel pensioen een deelnemer per jaar opbouwt) verhoogd worden. Bij ruim de helft van de bedrijfstakpensioenfondsen gaat in 2024 de pensioenopbouw omhoog, terwijl de premie grotendeels gelijk blijft. Dit betekent dat veel deelnemers (zo’n 1,5 miljoen) meer pensioen gaan opbouwen in 2024, aldus Aon.

“Het is mooi dat de opbouw voor veel deelnemers aan pensioenregelingen omhoog gaat”, zegt Frank Driessen, CEO Wealth Solutions, Aon Nederland. “Dat haalt de druk voor een snelle overgang naar het nieuwe stelsel er wat af.” De afgelopen jaren was er behoorlijk wat ontevredenheid bij deelnemers omdat de lage rente voor relatief beperkte pensioenopbouw zorgde.  

Uit recent onderzoek van de AFM blijkt dat de bedragen die deelnemers te zien krijgen op de transitie-UPO verkeerde verwachtingen wekken. Inmiddels zijn hier ook Kamervragen over gesteld. Pensioenbedragen in goed weer scenario’s pakken volgens de berekeningen voor jongere deelnemers hoger uit doordat zij meer beleggingsrisico lopen en daar in goed weer voor beloond worden. Ook wordt de buffervorming losgelaten. De zorg is dat de hoge bedragen tot onrealistische verwachtingen leiden. Daarnaast is er sprake van meerdere communicatiekanalen en moet er sprake zijn van consistentie tussen wat deelnemers op de transitie-UPO zien en bijvoorbeeld via de navigatiemetafoor. AFM heeft een sessie met experts georganiseerd om oplossingen hiervoor te bespreken.

“Het is cruciaal deelnemers goed mee te nemen in deze transitie. Wij ervaren dat alleen schriftelijke informatie vaak onvoldoende begrepen wordt en adviseren daarom deze transitie te begeleiden met deelnemersbijeenkomsten en/of persoonlijke gesprekken en hierin goed te wijzen op wat bedragen voorstellen, maar ook wat de risico’s zijn.”

Reactie toevoegen

 
Meer over
Aon: "Lastig dat bij pensioentransitie nog zaken ter discussie staan"

Aon: "Lastig dat bij pensioentransitie nog zaken ter discussie staan"

“De deadlines naderen met rasse schreden en de sector moet door met de voorbereidingen.” Aldus Frank Driessen, Director Wealth Solutions bij Aon Nederland,...

Dekkingsgraden pensioenfondsen verder gestegen

Dekkingsgraden pensioenfondsen verder gestegen

De indicatieve gemiddelde dekkingsgraad van de Nederlandse pensioenfondsen steeg in februari naar 118 procent.  De indicatieve beleidsdekkingsgraad, gebaseerd...

Aon: helft werkgevers nauwelijks bezig met voorbereiding Wtp

Aon: helft werkgevers nauwelijks bezig met voorbereiding Wtp

Bijna de helft (45 procent) van de werkgevers is niet of nauwelijks bezig met de noodzakelijke veranderingen in hun pensioenregeling, zo blijkt uit de pensioensurvey...

Indexatie pensioen fors minder dan vorig jaar

Indexatie pensioen fors minder dan vorig jaar

De indicatieve beleidsdekkingsgraad, gebaseerd op de gemiddelde dekkingsgraad van de afgelopen twaalf maanden, daalde in 2023 van 120 naar 119 procent. Pensioenkortingen...

Aon: cybercriminaliteit grootste uitdaging bedrijfsleven

Aon: cybercriminaliteit grootste uitdaging bedrijfsleven

Het Nederlandse bedrijfsleven beschouwt cybercriminaliteit als de grootste risico van deze tijd, gevolgd door bedrijfsstilstand, het tekort aan arbeidskrachten en...

Organisaties vergroten cyberweerbaarheid onder druk verzekeraars

Organisaties vergroten cyberweerbaarheid onder druk verzekeraars

Het bedrijfsleven neemt in vergelijking met eerdere uitkomsten uit 2020 meer maatregelen en is beter voorbereid op de toegenomen cyberdreiging. Dat blijkt uit het...

Jochem Kort nieuwe Chief Broking Officer bij Aon Nederland

Jochem Kort nieuwe Chief Broking Officer bij Aon Nederland

Jochem Kort wordt per 1 oktober aangesteld als Chief Broking Officer voor Aon Nederland. Hij volgt Mandy van der Zalm op, die Aon onlangs verliet. Kort begon na...

Leidy Timmerman nieuwe Industry Director Business Services bij Aon Nederland

Leidy Timmerman nieuwe Industry Director Business Services bij Aon Nederland

Leidy Timmerman is benoemd tot Industry Director Business Services bij Aon Nederland. ​Zij stuurt het team Business Services aan dat zich richt op een breed scala...

Chief Broking Officer Mandy van der Zalm vertrekt bij Aon

Chief Broking Officer Mandy van der Zalm vertrekt bij Aon

Mandy van der Zalm heeft besloten Aon per 1 september te verlaten. De laatste drie jaar was zij werkzaam als Chief Broking Officer bij Aon Nederland. Van der Zalm...

Pensioenfondsen moeten keuzebegeleiding beter invullen

Pensioenfondsen moeten keuzebegeleiding beter invullen

Recent bleek dat de sinds 1 juli verplichte keuzebegeleiding maar minimaal wordt ingevuld door pensioenfondsen. “Gegeven het feit dat pensioenfondsbestuurders...