Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Femke Struiksma 2023

Voormalig advocate Femke de Jong-Struiksma woonde en werkte tijdens de Trump-jaren in Texas (VS). In het kader van Internationale Vrouwendag beschrijft ze voor de lente-editie 2023 van het New Financial Magazine (een uitgave van het New Financial Forum) hoe het daar voor vrouwen zó snel zó mis kon gaan en waarom dit ook in Nederland een nieuw soort activisme vraagt.

In haar essay schrijft Femke onder meer: "Het is verleidelijk om de situatie in Texas af te doen als vrouwenhaat en te denken dat dit verder geen invloed heeft op Nederland. De realiteit is dat de situatie in Texas een lange aanloop kent, die gedreven wordt door dezelfde maatschappelijke stromingen als in Nederland. In eigen land zagen we de afgelopen jaren ook een ruk naar (extreem-)rechts conservatisme met als gevolg dat zwaarbevochten vrouwenrechten opnieuw ter discussie worden gesteld. Neem als voorbeeld protesten bij abortusklinieken, die niet alleen in omvang maar ook in agressie toenemen. Net als in Texas slaagt de gematigde middenklasse er niet in om adequaat tegenwicht te bieden. Het vraagt om een nieuw soort activisme en een beter begrip van wat we nou precies aan het bestrijden zijn."

Volgens Femke is het glashelder dat de strijd tegen abortus niet over abortus gaat. "Het gaat over zelfbehoud en wordt gevoed door een diepgewortelde angst dat het loslaten van de ander (in dit geval de vrouw) de eigen positie verder aantast. Men voelt: als de ander minder vrijheid heeft, is mijn positie beter beschermd. Bij rechts-radicale activisten uit die behoefte aan maatschappelijke positie zich in steeds extremere campagnes en een hoge bereidheid om zich op alle niveaus verkiesbaar te stellen: de rest heeft het vooral druk met zichzelf."

"Of jij persoonlijk voor of tegen abortus bent is verder niet relevant. Zelfbeschikking betekent dat iedereen dat voor zichzelf mag bepalen, ook jij. De discussie die we met elkaar moeten voeren is dit: vindt jij dat de overheid een vrouw bij wet mag dwingen om een kind te baren. Zo ja, dan geef je de overheid mandaat om juridisch onderscheid te maken tussen verschillende bevolkingsgroepen – en maak je de weg vrij om dat op andere terreinen ook te doen. Het wekt een illusie van schijnzekerheid: tot je persoonlijk geraakt wordt, dan is het te laat."

In haar essay komt Femke ook met oplossing. Lees HIER haar betoog.

Reactie toevoegen

 
Save the Date: Positive Finance Day 2023

Save the Date: Positive Finance Day 2023

Welke bedrijven hebben we als samenleving nodig passend bij de uitdagingen van deze tijd? Welk ondernemerschap brengt oplossingen dichterbij, welke bedrijfsstructuur...

Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Het verhaal van Richard Veldboer... steun Stichting ALS Nederland

Willem Vreeswijk sprak met trainer Richard Veldboer (foto) die in 2020 de diagnose ALS kreeg. Een indrukwekkend verhaal van een positief ingestelde man, die in...

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Schrijf je in voor toptraining communicatie én steun sitchting ALS Nederland

Communiceren is de belangrijkste vaardigheid, zowel op zakelijk als persoonlijk vlak. Je kunt nog zo’n goede vakman- of vrouw zijn, wanneer je niet in staat...

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

Mensheid moet in de eerste plaats zichzelf redden

We moeten om te beginnen onszelf redden. Want de aarde, die blijft wel bestaan. Dat was de boodschap van de Afrikaanse natuurgids Alan McSmith op de bijeenkomst...

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders? (blog estafette deel 1)

Dick-Jan Abbringh van Maatschappelijk Adviesbureau Purpose trapt met zijn blog 'Inclusiviteit: zijn verzekeraars en intermediairs er voor alle Nederlanders?' de...

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

Jack Cox: "Ontwikkelingshulp voor het rijke Westen"

"Steeds vaker proberen organisaties de waarde van de natuur in geld uit te drukken om op deze manier een betere afweging te kunnen maken tussen economie en ecologie....

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Hypotheek is meer dan een zak geld"

"Een goed hypotheekadvies is niet alleen maar financieel. Wij kwamen tot de ontdekking dat duurzaamheid niet alleen maar gaat over klimaatverandering, energie of...

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Met ALPA krijgen we een herkansing"

"Het allermooiste werk aller tijden ligt recht voor onze voeten. Voor het oprapen. Durven we te kijken? Bukken we? Pakken we het op? Hoeveel extra speeltijd krijgen...

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

Jules Brader: "Je invloed is enorm"

"Ieder van ons beschikt over het vermogen om de wereld te beïnvloeden, ten goede of ten kwade. Als je je dat eenmaal beseft, is de vraag hoe je je invloed wilt...

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

Fotograaf Jimmy Nelson in New Financial Magazine

"Wie naar de foto’s van Jimmy Nelson (55) kijkt, ziet hoe mooi diversiteit en inclusie is. Vanaf zijn zeventiende reist hij de wereld rond om verschillende...