Internationale Vrouwendag: "Roe v. Wade vraagt ook hier nieuw soort activisme"

Femke Struiksma 2023

Voormalig advocate Femke de Jong-Struiksma woonde en werkte tijdens de Trump-jaren in Texas (VS). In het kader van Internationale Vrouwendag beschrijft ze voor de lente-editie 2023 van het New Financial Magazine (een uitgave van het New Financial Forum) hoe het daar voor vrouwen zó snel zó mis kon gaan en waarom dit ook in Nederland een nieuw soort activisme vraagt.

In haar essay schrijft Femke onder meer: "Het is verleidelijk om de situatie in Texas af te doen als vrouwenhaat en te denken dat dit verder geen invloed heeft op Nederland. De realiteit is dat de situatie in Texas een lange aanloop kent, die gedreven wordt door dezelfde maatschappelijke stromingen als in Nederland. In eigen land zagen we de afgelopen jaren ook een ruk naar (extreem-)rechts conservatisme met als gevolg dat zwaarbevochten vrouwenrechten opnieuw ter discussie worden gesteld. Neem als voorbeeld protesten bij abortusklinieken, die niet alleen in omvang maar ook in agressie toenemen. Net als in Texas slaagt de gematigde middenklasse er niet in om adequaat tegenwicht te bieden. Het vraagt om een nieuw soort activisme en een beter begrip van wat we nou precies aan het bestrijden zijn."

Volgens Femke is het glashelder dat de strijd tegen abortus niet over abortus gaat. "Het gaat over zelfbehoud en wordt gevoed door een diepgewortelde angst dat het loslaten van de ander (in dit geval de vrouw) de eigen positie verder aantast. Men voelt: als de ander minder vrijheid heeft, is mijn positie beter beschermd. Bij rechts-radicale activisten uit die behoefte aan maatschappelijke positie zich in steeds extremere campagnes en een hoge bereidheid om zich op alle niveaus verkiesbaar te stellen: de rest heeft het vooral druk met zichzelf."

"Of jij persoonlijk voor of tegen abortus bent is verder niet relevant. Zelfbeschikking betekent dat iedereen dat voor zichzelf mag bepalen, ook jij. De discussie die we met elkaar moeten voeren is dit: vindt jij dat de overheid een vrouw bij wet mag dwingen om een kind te baren. Zo ja, dan geef je de overheid mandaat om juridisch onderscheid te maken tussen verschillende bevolkingsgroepen – en maak je de weg vrij om dat op andere terreinen ook te doen. Het wekt een illusie van schijnzekerheid: tot je persoonlijk geraakt wordt, dan is het te laat."

In haar essay komt Femke ook met oplossing. Lees HIER haar betoog.

Reactie toevoegen

 
Karin Polman: "Hollandse blue zones"

Karin Polman: "Hollandse blue zones"

"Mensen in blue zones doen veel samen, verbouwen deels hun eigen voedsel en hebben taken die bijdragen aan de gemeenschap. Met andere woorden: ze hebben een reden...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (4): Geert Bouwmeester

Geert Bouwmeester, sinds 2017 bestuursvoorzitter van De Goudse, staat centraal in de vierde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"Uitdagingen van deze tijd vragen om allianties"

"De uitdagingen van deze tijd vragen om allianties waarin begrip, gelijkgerichte doelstellingen en het gezamenlijke grotere belang vooropstaan. Als tegengif voor...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (3): Ron Bavelaar

Ron Bavelaar, voorzitter Raad van Bestuur Univé, staat centraal in de derde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners...

It's the economy stupid...

It's the economy stupid...

"Waar sommigen de schuld geven aan de economie en de macht van het geld, schuilt daarin ook juist de oplossing", zo betoogt Robert van den Broek van Financieel Zeker...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (2): Faisal Setoe

In deel 2 van de podcastserie ‘De rol van financiële dienstverleners in transitietijd’ gaan Willem Vreeswijk (stichting New Financial Forum) en...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (1): Peter van Geijtenbeek

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (1): Peter van Geijtenbeek

De stichting New Financial Forum start het nieuwe jaar goed met de eigen podcastserie: de rol van financiële dienstverleners in transitietijd. In deze...

Column Jack Cox over de economologische schuldenparadox

Column Jack Cox over de economologische schuldenparadox

"In een recent uitgegeven rapport waarschuwt het IMF dat de staatsschuld van landen stevig wordt opgejaagd door de 'radicaal economische transformatie' die nodig...

"Armoede de wereld uit, te beginnen in Rotterdam"

"Armoede de wereld uit, te beginnen in Rotterdam"

“Armoede is onrechtvaardig en onnodig. Je moet het alleen samen willen oplossen. Niet door erover te praten, maar door verantwoordelijkheid te nemen en in...

Wie zijn de Erics binnen de financiële sector?

Wie zijn de Erics binnen de financiële sector?

"Eric van 't Zelfde, schoolleider in het bekende tv programma 'Dreamschool' is een inspirerend voorbeeld voor de financiële sector", aldus adviseur Maurice...