TAF: "Pandemie had nauwelijks effect op aantal aanvragen AOV"

Euro's 50 via Pixabay

Het bevreemdt TAF dat de coronapandemie niet heeft geleid tot een significante stijging van het aantal AOV-aanvragen op de hypotheekmarkt. Afgezet tegen de aankoop-gerelateerde hypotheekmarkt ziet TAF dat Nederlanders voor de pandemie in 10,7 procent van de hypotheekaanvragen een AOV aanvroeg. Tijdens (11,4 procent) en na (11,9 procent) is dit percentage minimaal gestegen. Michiel Meijer, sinds vorig jaar commercieel directeur van TAF Verzekeringen: “Het is gek dat zo’n ontwrichtende pandemie niet heeft geleid tot een significante stijging. Dat baart mij flink zorgen, aangezien het verzuim wél flink oploopt.”

Een mogelijke verklaring voor het uitblijven van een piek in aanvragen, zijn de gestegen vaste lasten van huishoudens door inflatie en hogere energieprijzen. “Iedereen voelt dat in de portemonnee. Een logisch gevolg daarvan is dat men gaat besparen. Het is alleen een verkeerde reactie als men besluit om deze besparingen op dit vlak te doen. Verzekeringen zijn juist een belangrijk vangnet, mocht arbeidsongeschiktheid de financiële kwetsbaarheid verergeren”, zegt Meijer.

Van een strikter acceptatiebeleid is geen sprake. Meijer: “Door de komst van corona zijn verzekeraars in de gezondheidsverklaring wel coronagerelateerde gezondheidsvragen gaan stellen. Dat heeft echter niet tot nauwelijks geleid tot meer afwijzingen in de branche.”

Langere periode

De Nederlanders die een AOV bij de hypotheek afsluiten, doen dit ten opzichte van de periode voor corona voor een langere periode. Sinds begin 2019 is de looptijd bij werknemers in loondienst gestegen met veertien procent, van gemiddeld 20,1 naar 22,9 jaar. De gemiddelde looptijd van een AOV van zelfstandig ondernemers, die in tegenstelling tot werknemers anders helemaal niet verzekerd zijn, ging zelfs van 18,9 naar 25,8 jaar.

Ook wordt een groter deel van het inkomen verzekerd. Vaste werknemers verzekeren een maandbedrag van 763 euro, waar dit in 2019 nog 657 euro was. Bij ondernemers is dit maandbedrag van 2.261 naar 2.666 euro gestegen. “Deze onzekere, dure tijden vragen simpelweg om een groter vangnet”, aldus Meijer.

Mannen rond de dertig sluiten vaakst af

Veel meer mannen dan vrouwen vroegen tussen 2019 en 2022 een AOV aan: 61 versus 39 procent. Onder die aanvragen is de leeftijdscategorie 26 tot en met 30 jaar veruit het grootst. Logisch, vindt Meijer: “Dat is de leeftijd dat de meeste mensen starten met gezinsuitbreiding en een eerste huis kopen. En in Nederland werken mannen gemiddeld meer (fulltime) dan vrouwen.” 

 

Reactie toevoegen

 
MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView constateert grote verschillen in de voorwaarden verhogings- en verlagingsrecht AOV. Het onderzoeksbureau bij de publicatie van zijn nieuwe Special Item...

Het spel en de knikkers

Het spel en de knikkers

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! in VVP 1-2024) Bij een arbeidsongeschiktheidsverzekering draait het niet alleen om het spel, maar ook om de knikkers....

TAF introduceert Stress Indicator

TAF introduceert Stress Indicator

TAF Verzekeringen meet voortaan elk kwartaal de mate van stress onder Nederlanders. Michiel Meijer, directeur bij TAF Verzekeringen: "Stress kent vele oorzaken en...

Een kwestie van accepteren

Een kwestie van accepteren

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! VVP 6-2023) Bij de beoordeling van een AOV-aanvraag is medische informatie nodig, om in te schatten of sprake is...

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

TAF wint ketenefficiency-award met InkomensZeker AOV

"Yes! Voor de tweede keer op rij. Winnaar van het Adfiz prestatie onderzoek. De award ketenefficiëncy", aldus Michiel Meijer, commercieel directeur TAF. "Super...

Winnaars Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

Winnaars Adfiz Prestatie Onderzoek 2024

Dazure, Florius, Nationale-Nederlanden en TAF zijn de categoriewinnaars van het Adfiz Prestatie Onderzoek 2024. De winnaars zijn donderdag bekend gemaakt op de Adfiz...

TAF: "Zelfstandige schrapt vaak dekking burn-out uit AOV"

TAF: "Zelfstandige schrapt vaak dekking burn-out uit AOV"

Het aantal aanvragen van arbeidsongeschiktheidsverzekeringen door zelfstandigen met een dekking tegen psychische klachten is de afgelopen drie jaar afgenomen. Waar...

Schoon in ’t handje

Schoon in ’t handje

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! VVP 5-2023) Volgens de Italiaanse oud-president Giuseppe Saragat verdienen Italianen netto, maar leven ze bruto....

Kwart zzp'ers heeft geen financiële buffer

Kwart zzp'ers heeft geen financiële buffer

“Liefst vier op de vijf zzp'ers hebben geen arbeidsongeschiktheidsverzekering. Veel van hen hebben ook niks geregeld voor hun pensioen. Het valt dan ook goed...

Veldhuis Advies wint finale VVP Advies Award 2023

Veldhuis Advies wint finale VVP Advies Award 2023

(Uit VVP 5-2023) Veldhuis Advies heeft de finale gewonnen van de VVP Advies Award 2023. De andere finalisten waren ABC Pensioen en Sinior Financieel Advies. De...