Univé steunt studenten bij beperken en aflossen studieschuld

studieschuld unive

Univé zet 'Toekomstgericht Studeren' in om studenten met een lening te helpen bij het beheersbaar houden en aflossen van hun studieschuld.

Studenten kunnen hun leengedrag op de website van Univé in kaart brengen. Om vervolgens vast te stellen welke mogelijkheden en beperkingen hun schuldprognose in de toekomst met zich meebrengt. Ron Bavelaar, voorzitter van de Raad van Bestuur: "Uiteindelijk willen we studenten helpen om hun schuld zo laag mogelijk te houden en na hun studietijd zo snel mogelijk weer schuldenvrij te zijn."

Het initiatief van Univé start in de vorm van een pilot met een duur van acht maanden. Daarna wil de coöperatie studenten met een lening stelselmatig ondersteunen bij het minimaliseren van hun schuld en beperken van hun financiële risico’s later. "Op onze website willen we met een online inzichttool studenten helpen kansen te ontdekken om hun bestedingen omlaag te brengen en hun leenbehoefte te verkleinen. Daarnaast denken we na hoe we, in de toekomst, eventueel met apps of andere tools studenten kunnen faciliteren om dagelijks op uitgaven te besparen. En wanneer hun studietijd erop zit helpen we met online trainingen en onze financieel adviseurs in het opstellen en volgen van een aflosplan dat studenten sneller en efficiënt van hun studieschuld afhelpt."

Volgens de laatste cijfers van het CBS hadden 1,6 miljoen mensen in 2021 een studieschuld in Nederland, die gemiddeld 15.200 euro per persoon bedraagt. Met een gemiddelde van 19.100 euro is de schuldenlast onder 25- tot 30-jarigen het zwaarst. In totaal komt de schuld van huidige en oud-studenten neer op 24,4 miljard euro. De totale studieschuld loopt jaarlijks op en is sinds 2015, het jaar waarin het leenstelsel werd ingevoerd, bijna verdubbeld. Dat het leenstelsel in 2023 wordt afgeschaft en leenstelselstudenten gemiddeld zo’n 1.000 euro compensatie ontvangen doet volgens Bavelaar niets af aan de financiële zorgen die jongeren met een studieschuld ervaren na hun studie. "Zo’n schuld achtervolgt en beperkt je lange tijd en zeker als het om een fors bedrag gaat is het een molensteen om je nek, bijvoorbeeld als je een hypotheek wil om een woning te kopen. Voor studenten individueel, maar ook maatschappelijk is het van groot belang dat we jonge mensen helpen te voorkomen dat hun schuldenlast onnodig hoog oploopt."

FUCK DIE STUDIESCHULD

"Herkenbaar", vindt Maaike Wind. Ze is oprichter van Fuck Die Studieschuld, het schuldhulpplatform waarmee Univé samenwerkt om studenten te helpen bij het aflossen. Ze weet als ervaringsdeskundige waar ze over praat. "Zelf heb ik me jarenlang voor m'n studieschuld geschaamd. Ik had het gevoel dat ik enorm klem zat."

Wind begon met een studieschuld van 51.759,61 euro. De eerste jaren loste ze alleen het minimumbedrag af. Uiteindelijk gooide ze het roer fanatiek om. De laatste 31.000 euro loste ze in twee jaar af. "Bevrijdend. En het viel me bovendien enorm mee. Het klinkt misschien vreemd, maar aflossen is veel leuker dan je denkt."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Studieschuld opgelopen tot 28 miljard euro

Studieschuld opgelopen tot 28 miljard euro

De totale studieschuld van huidige en oud-studenten was begin 2023 opgelopen tot 28,2 miljard euro. Dat is een toename van 1,7 miljard euro ten opzichte van het...

NVB en Verbond: ook studieschulden registreren

NVB en Verbond: ook studieschulden registreren

NVB en Verbond van Verzekeraars verwelkomen het voorstel van een wettelijke grondslag voor het beheer van het stelsel van kredietregistratie. Zij zijn geen voorstander...

Univé 65 miljoen in het rood

Univé 65 miljoen in het rood

Coöperatie Univé heeft het jaar 2022 afgesloten met een nettoverlies van 65 miljoen euro. Tegenvallende (niet-gerealiseerde) beleggingsresultaten door...

Hogere maximale hypotheek voor oud mbo-studenten

Hogere maximale hypotheek voor oud mbo-studenten

De studieschuld gaat minder drukken op het besteedbaar inkomen van oud mbo-studenten. De terugbetalingsvoorwaarden voor mbo-studenten die 1 augustus 2023 gaan studeren...

Leergeld…

Leergeld…

(Kifid-uitspraak GC 2022-0391) De consument heeft in 2017 (met zijn toenmalige partner) een hypothecaire lening afgesloten bij de hypotheekverstrekker. In 2021 heeft...

Univé: zonder winstoogmerk naar meer positieve impact

Univé: zonder winstoogmerk naar meer positieve impact

Coöperatie Univé zag in 2021 de nettowinst stijgen van 37 naar 60 miljoen euro.  De verdiende bruto premie steeg met 26 miljoen euro naar 549 miljoen...

Recordaantal schademeldingen Dudley en Eunice

Recordaantal schademeldingen Dudley en Eunice

Het Verbond van Verzekeraars verwacht een recordaantal schademeldingen als gevolg van de stormen Dudley en Eunice. Eunice staat in de top-3 van zwaarste stormen...

Pilot Duurzame Zekerheid Univé krijgt vervolg

Pilot Duurzame Zekerheid Univé krijgt vervolg

“Samen willen we eind 2022 minstens 500 bedrijfspanden hebben omgevormd van een asbestprobleem naar een energieleverende locatie die in de toekomst zo’n...

SEAT-rijders vaakst in de fout

SEAT-rijders vaakst in de fout

Bestuurders van een SEAT veroorzaakten de afgelopen twee jaar de meeste aanrijdingen. Dat blijkt uit onderzoek van eigen claimcijfers door Univé. De coöperatie...

Univé sluit zich aan bij Nederlandse Schuldhulproute

Univé sluit zich aan bij Nederlandse Schuldhulproute

Univé heeft zich aangesloten bij de Nederlandse Schulphulproute (NSR). Met de samenwerking wil de coöperatie leden met geldzorgen zo vroeg mogelijk passende...