Veerkracht thema wintereditie New Financial Magazine

NFM winter 2023 cover

Veerkracht. Dat is het thema van de wintereditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum.  Een themanummer met aansprekende voorbeelden en diepte-interviews – onder meer met Jessica den Outer (Rechten voor de Natuur) en Vanessa Umboh (‘moeder’ van 40.000 Rotterdamse kinderen in armoede) – hoe er energiek gebouwd wordt aan een nieuwe economie, goed voor mens, dier en aarde.

”Het meest krachtige voorbeeld van veerkracht is overal om ons heen”, zo schrijft Willem Vreeswijk in zijn voorwoord. “De natuur heeft een ongelooflijke kracht om zichzelf te herstellen, zelfs als er geen enkel leven meer lijkt te zijn. Als we de natuur de tijd geven, kan nagenoeg overal het herstelproces in gang worden gezet. Voorwaarde is wel dat wij mensen de natuur die tijd ook geven. Als we dat niet doen, overschrijden we een grens en zullen wij ons zelf (en vele dier- en plantensoorten) de das omdoen. Pas dan heeft de natuur weer de tijd en zal het zich toch weer weten te herstellen. Alleen dan zonder mensheid.”

“Je moet er toch niet aan denken dat wij een planeet creëren waar uiteindelijk alleen nog het waterbeertje kan overleven. Voor wie het niet kent: dit diertje bestaat 10 miljard jaar en is volgens de Oxford University collaboration het meest veerkrachtige wezen ter wereld. Het overleeft atoomrampen en zal pas sterven als de zon ten onder is gegaan. Een fantastisch voorbeeld van veerkracht. Maar laten we het zover maar niet laten komen.”

In deze editie veel voorbeelden van Veerkracht. Wat te denken van de nog jonge milieujurist Jessica den Outer die nationaal en internationaal opkomt voor de rechten van de natuur en daar een bestseller over schreef. “Niemand betwist het recht van een mens om te leven, maar waarom geldt dit dan niet voor andere levende wezens?”, zo zegt Jessica in het interview in deze uitgave. Ook Dorine van Norren en Elmo Vermijs pleiten onder de titel ‘Geef het Bos een stem’ in deze uitgave voor de rechten voor de natuur.

Vanessa Umboh, die zich al zeven jaar inzet voor de 40.000 kinderen die in Rotterdam in armoede leven, is een waar toonbeeld van veerkracht. Zij liep zich bijna kapot tegen de muren van het systeemdenken. Na een zware depressie keerde ze eind vorig jaar terug in Rotterdam waar ze in wijk Feijenoord wonderen verricht. Zij is niet bezig het systeem te veranderen, maar introduceert een nieuw systeem dat wel in de praktijk werkt. Omdat armoede niet ophoudt bij de wijk- of gemeentegrens stelt ze haar praktische oplossingen gratis beschikbaar voor iedereen die een einde aan armoede in Nederland te maken.

THEMA VEERKRACHT

Verder in deze wintereditie onder de titel ‘De natuur als klaslokaal’ aandacht voor ander onderwijs en worden er tal van voorbeelden gegeven van betekenisvolle bedrijven in praktijk (Hofweb, Nooch, Veraarden, Buurman en Groeneboekenshop.nl). Uiteraard zijn er opnieuw wijze lessen uit de natuur van wildernisgids Alan McSmith en komen regenatieve boeren Arjen en Winnie van Buuren van Landhuis De Velhorst aan het woord. Biologisch tuinder Yvo Kouwenhoven van Tuinderij Bietenrood laat zijn enorme veerkracht zien in het omgaan met Niet-Aangeboren Hersenletsel en Mariëtte Brouwer en Patrick Eppink (Turner) introduceren FindNFund, een online platform dat doelen en donateurs dicht bij elkaar brengt. Jack Cox deelt in zijn column De economologische schuldenparadox zijn visie op economie en ecologie.

Ruimte is er volop voor nieuwe betekenisvolle boeken, zoals Donker, de ongeziene helft van heel van muzikant, coach en schrijver Joris Vincken, Wie brengt mij Thuis van Jan Willem Kirpestein en De toekomst is eindeloos van Roland van der Vorst.

Tenslotte is er aandacht voor de succesvolle zesde Positive Finance Day, die in het teken stond van de Bedrijven van de Toekomst. Dit zijn bedrijven die de rommel opruimen die wij met z’n allen hebben gecreëerd en heel praktisch aan een nieuwe economie bouwen die goed is voor aarde, mens en natuur. Doe mee en steun deze bedrijven. Door producten af te nemen, erin te investeren, hen te steunen in hun ondernemerschap en door ze aan te raden bij vrienden en relaties. Het kan wel.

BIJZONDER  CADEAU

Bij deze bijzondere wintereditie geeft het New Financial Forum graag een bijzonder cadeau weg, namelijk de postcast Het leven vraagt om omzien omgaan omdat… van Ron van Es, mentor, schrijver, en maker bij School for Purpose Leadership. Postcasts zijn boekjes met korte onverwachte verhalen, voor de verandering. Tussentijdverrijkers die je even weghalen van je scherm en je naar een andere wereld brengen. Voor een verandering van inzicht en perspectief om zo bij te dragen aan misschien wel een nog grotere verandering. Dit boekje zou je ook gezien kunnen worden als manifest van Sprekersboom, een nieuw sprekerscollectief voor een nieuwe economie, waar het New Financial Forum mee verbonden is. "Het leven vraagt om. Vraagt om ons. Om wie we zijn voor elkaar. Om hoe we verder gaan, want er is veel te doen samen. Het leven vraagt om de liefde die we misschien niet begrijpen maar die ons wel verder brengt."

Klik hier om abonnee te worden op het New Financial Magazine.

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Babette Porcelijn: samen op weg naar een happy 2050

Babette Porcelijn: samen op weg naar een happy 2050

Het happy 2050 scenario van Babette Porcelijn is een masterplan voor een veilige en fijne toekomst. Alles wat invloed heeft op ons geluk komt in samenhang voorbij:...

Femke de Jong - Struiksma: burgerberaad in praktijk

Femke de Jong - Struiksma: burgerberaad in praktijk

Wat bestuurders kunnen leren van een dorp dat zelf de regie pakt om woningnood op te lossen, zo luidt de ondertitel van het verhaal Bij ons in Beusichem van Femke...

Eva Rovers: doorbreek met burgerberaden de politieke impasses

Eva Rovers: doorbreek met burgerberaden de politieke impasses

“Geef burgers het vertrouwen. Zij zijn in staat met elkaar complexe vraagstukken op te lossen, mits aan een aantal belangrijke spelregels is voldaan. In Nederland...

Verliefd op de toekomst centraal in zomereditie New Financial Magazine

Verliefd op de toekomst centraal in zomereditie New Financial Magazine

Verliefd op de toekomst! Dat is het thema van de superdikke zomereditie van het New Financial Magazine, een van de uitingen van de stichting New Financial Forum....

Roy van den Anker: "Vloeken in de (verzekerings)kerk"

Roy van den Anker: "Vloeken in de (verzekerings)kerk"

"Versneld een nieuwe economie tot stand brengen. Een mooie doelstelling van het New Financial Forum, maar in onze branche… Het overgrote deel van de voorbeelden...

Vreeswijk in interview met Vereende: "Next step New Financial Forum"

Vreeswijk in interview met Vereende: "Next step New Financial Forum"

Met VVP biedt Vreeswijk de adviseur een podium. Wil hij laten zien hoe mooi het adviesvak is en hoe trots we daarop mogen zijn. Bijvoorbeeld met de jaarlijkse Advies...

Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

Roy van den Anker: "Andere knoppen voor een ander resultaat"

"In december deelde de stichting New Financial Forum een artikel van mijn hand op LinkedIn. In dit artikel hield ik een pleidooi om na jaren van aandacht voor de...

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Financiële dienstverleners in transitietijd (6): Karin Bos

Karin Bos, sinds 2022 verantwoordelijk voor Schade & Inkomen bij Achmea, staat centraal in de zesde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

Van polis naar preventie: de duurzame toekomst van verzekeren

"Tien jaar geleden werd vernieuwing in de verzekeringswereld vooral aangejaagd door de schijnbaar onbegrensde mogelijkheden van technologie. Nu is er een fundamentelere...

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

NFF podcastserie Financiële dienstverleners in transitietijd (5): Carola Wijkamp-Hermsen

Carola Wijkamp-Hermsen, sinds 1 november 2023 directievoorzitter van de Vereende, staat centraal in de vijfde aflevering van de podcastserie ‘De rol van financiële...