Wijzigingsvoorstel hypotheekregels 2020 lost knelpunten niet op

Huis (luiken) via Pixabay

Hoewel de afgelopen jaren enkele knelpunten zijn verholpen, lopen consumenten in de praktijk nog altijd tegen een aantal onnodige administratieve barrières aan die voortkomen uit het huidige hypotheekkader. In Het wijzigingsvoorstel ‘Tijdelijke regeling hypothecair krediet’ neemt de barrières niet weg, constateert De Hypotheekshop.

De adviesketen geeft onder meer als voorbeelden:

- in de praktijk geeft het oversluiten of omzetten van kleine hypotheken van oudere mensen en mensen met een uitkering regelmatig moeilijkheden. Mensen betalen soms al jarenlang een maandlast van een paar honderd euro en zouden er door de aanpassing op vooruit gaan. Een zogenaamde ‘bagatel­voorziening’ (toetsingsvrije last) ter grootte van 300 tot 400 euro - een bedrag waar zelfs geen sociale huurwoning voor kan worden bewoond - zou dan in de praktijk veel rompslomp en onzekerheid kunnen voorkomen. 

- huurders die een hoge huur betalen, maar niet een woning kunnen kopen met een lagere maandlast: deze veel voorkomende situatie leidt tot onbegrip bij consumenten. De hoge woonlasten maken het voor de huurders moeilijk om te sparen of vermogen op te bouwen. Recent is BLG met een kleine proef begonnen om voor deze zogenaamde duurhuurders via een huurverklaring toch een hypotheek mogelijk te maken. Ook Rabobank biedt mogelijkheden voor dit soort aanvragen, uiteraard mits verantwoord en onderbouwd. Onduidelijkheid over waaraan een verantwoorde aanvraag moet voldoen, maakt geldverstrekkers huiverig om deze situatie te financieren.

- in de hypotheekregels is opgenomen dat adviseurs en geldverstrekkers rekening houden met andere financiële verplichtingen (bijvoorbeeld een krediet) bij het bepalen van iemands leencapaciteit. Recent heeft de Tweede Kamer besloten dat studieleningen niet in de BKR mogen worden geregistreerd. Wellicht dat studieleningen ter verduidelijking in de Tijdelijke regeling expliciet kunnen worden genoemd -of uitgesloten- als ‘andere financiële verplichting’.

- uit onderzoek van het Kadaster blijkt dat juist veel mensen met lagere en middeninkomens wonen in een huis met een minder goed energielabel. Zij zijn kwetsbaar voor een stijging van de energielasten, en juist gebaat bij extra mogelijkheden om verduurzaming te kunnen financieren. En dus het loslaten van de grens van 33.000 euro. Mogelijk dat anders het warmtefonds uit het recent gepresenteerde klimaatakkoord hier op termijn in kan gaan voorzien. 

- als de termijn waarop de rente wordt vastgezet korter is dan tien jaar, wordt er getoetst met een rente van vijf procent. Dit was tien jaar geleden een gangbaar rentepercentage, maar lijkt in het huidige tijdperk van langdurig lage rentes aan de hoge kant. Met name bij aanpassingen (verhogingen) van lopende hypotheken waarvan de resterende renteperiode korter is dan tien jaar, kan dit een drempel zijn.

Reactie toevoegen

 
Meer over
Hypotheekaanvragen steeds vaker van ouderen

Hypotheekaanvragen steeds vaker van ouderen

Financieel adviseurs zullen meer dan nu te maken gaan krijgen met vragen over overwaarde, woningaanpassing, schenkingen en erfrecht. Dat denkt De Hypotheekshop,...

Consumentenbond wil dat meer banken risico-opslag automatisch aanpassen

Consumentenbond wil dat meer banken risico-opslag automatisch aanpassen

De Consumentenbond roept andere banken op het voorbeeld te volgen van Rabobank, dat sinds kort de risico-opslagen op zijn hypotheken aanpast zonder dat de klant...

Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

Hypotheekrente in tien jaar met bijna vier procent gedaald

In de laatste tien jaar is er maar één jaar geweest (2018) waarin de hypotheekrente is gestegen (met 0,04 procent). In totaal is de hypotheekrente...

Kwart ouderen bereid hypotheek aan te passen om langer thuis te kunnen wonen

Kwart ouderen bereid hypotheek aan te passen om langer thuis te kunnen wonen

Negentig procent van de oudere Nederlanders heeft de intentie om zolang mogelijk thuis te blijven wonen, blijkt uit onderzoek van MUNT Hypotheken. Een kwart van...

Zelfstandigen niet bekend met soepeler hypotheekregels

Zelfstandigen niet bekend met soepeler hypotheekregels

De Hypotheker heeft in samenwerking met Raadhuys een online tool ontwikkeld waarmee zelfstandigen snel duidelijkheid kunnen krijgen wat hun mogelijkheden voor een...

Huizenmarkt trekt aan

Huizenmarkt trekt aan

"De huizenmarkt trekt aan, zo blijkt uit de stijging van de gemiddelde aangevraagde hypotheek." Dat stelt De Hypotheekshop bij het nieuwe aanvraagrecord hypotheken...

Adfiz wil eerst nader onderzoek ORV en woonlastenbeschermers

Adfiz wil eerst nader onderzoek ORV en woonlastenbeschermers

Adfiz vindt het luiden van de noodklok over een daling van bijverbanden bij de hypotheek voorbarig. Adfiz: "Het is natuurlijk goed als zo’n daling aandacht...

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Aantal hypotheekaanvragen momenteel zeer hoog

Het aantal hypotheekaanvragen ligt momenteel zeer hoog (ruim 11.000 per week). De Hypotheekshop: "Verschillende adviseurs verzuchten dat ze het nog nooit zo druk...

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Hulp ouders steeds vaker sleutel tot koopwoning starters

Starters hebben er volgens De Hypotheekshop "baat bij als de starre manier van toetsen per koker (sociale en vrije huursector, koopwoningen) wordt vervangen door...

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

"Opvallend dat Rabobank met looptijdrente komt"

Rabobank en ABN Amro komen met productinnovaties, schrijft De Hypotheekshop. Rabobank introduceert per 1 december looptijdrente. De Hypotheekshop: "Dat is opvallend...