Aanvragen hypotheek binnenkort lastiger door privacywetgeving

Zwarte stift via Pixabay

Een aantal geldverstrekkers, aldus De Hypotheekshop, kondigde vorige week een belangrijke aanpassing aan, die "gevolgen gaat hebben voor het aanvragen van een hypotheek. Wat is het geval? De Autoriteit Persoonsgegevens bepaalde onlangs dat het burgerservicenummer (BSN) op grond van de privacywetgeving pas mag worden verstrekt aan de geldverstrekker ‘als de hypotheek definitief akkoord is’. Dus pas nà het finale akkoord van de financier, als het hypotheekdossier en alle stukken zijn goedgekeurd. Aanbieders brengen vervolgens een bindend aanbod uit, waarin geen voorbehouden meer zijn opgenomen. Voortaan dient de consument zijn BSN op deze definitieve offerte in te vullen, zodat de hypotheekstukken naar de notaris kunnen worden gestuurd. Geldverstrekkers hebben het BSN nodig om jaarlijks opgave aan de Belastingdienst te kunnen doen van de lopende hypotheken (renseignering).

"Dit lijkt een kleine aanpassing, maar het zal in de praktijk toch lastig zijn. Het betekent namelijk dat de consument (of de adviseur) conform de AVG het BSN dient door te halen op alle in te sturen documenten. Denk daarbij aan paspoort, IB-aangifte, loonstrook, pensioenoverzicht of UWV verzekeringsbericht. Het verbod op het gebruik van BSN kan niet worden doorbroken door toestemming van de consument. Stukken die digitaal beschikbaar zijn, zullen moeten worden uitgeprint (of indien mogelijk digitaal bewerkt) om het BSN door te kunnen halen. Dit zal nodig zijn totdat het BSN niet meer is opgenomen op dergelijke documenten, of totdat geldverstrekkers hypotheken volledig digitaal gaan accepteren op basis van zogenaamde brondata zoals MijnOverheid.nl. De verwachting is dat de komende tijd meer geldverstrekkers hierover zullen communiceren".

Reactie toevoegen

 

Reacties

Berend - Tooms Beheer 22 januari 2020

NL het beste jongetje vd klas natuurlijk. Als je in Spanje een factuur wilt (maakt niet uit voor wat), dien je doorgaans je NIE-nummer (soort BSN) af te geven. Wettelijk verplicht voor ongeveer 5-6 zaken zoals huis kopen, bankrekening openen, auto kopen, dus “grote zaken”, maar daar heeft hier lak aan. “Het systeem zegt het”. Een verplicht veld, zeg maar. Overigens..... Hoef je geen factuur en dus zonder NIE, dan kan je er vaak voor kiezen om zonder IVA (BTW) te betalen. Soms ook bij echt grote bedrijven. Een nationale sport. Zo kan het ook in Europa.

Jogchem Dieleman - Dieleman Financiële Vormgevers 21 januari 2020

Hiervoor zijn goede digitale oplossingen beschikbaar, die na scannen van documenten alle BSN nummers definitief verwijderen. Wij werken hiervoor sinds enige tijd met M-files die dit eenvoudig met een druk op de knop regelt

Meer over
Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Lange renteperiode niet meer automatisch duurder

Een lange renteperiode is niet meer automatisch duurder, constateert De Hypotheekshop. De adviesketen: "Doordat de lange rentes al enkele jaren harder dalen dan...

Totaalgemiddelde hypotheekrente blijft dalen

Totaalgemiddelde hypotheekrente blijft dalen

De hypotheekrente bereikte vorige week wederom een nieuw laagterecord: 1,70 procent (totaalgemiddelde =  het gemiddelde van 5, 10, 20 en 30 jaar vast; zowel...

Infographic Arbeidsmarktscan

Infographic Arbeidsmarktscan

De Arbeidsmarktscan is er om meer flexwerkers een verantwoorde en betaalbare hypotheek te bieden op basis van hun kansen op de arbeidsmarkt. Maar hoe werkt de scan...

"Afname aantal ORV's zorgelijk"

"Afname aantal ORV's zorgelijk"

De afname van het aantal ORV’s (en arbeidsongeschiktheids- en uitvaartverzekeringen) is zorgelijk, meent De Hypotheekshop. De adviesketen juicht het dan ook...

Weer nieuw laagterecord hypotheekrente

Weer nieuw laagterecord hypotheekrente

De Hypotheekshop meldt dat de hypotheekrente weer een nieuwe laagterecord heeft geboekt. Het totaalgemiddelde zakte vorige week naar 1,71 procent (het gemiddelde...

Hypotheek: kabinet vraagt Nibud advies over wegingsfactor studielening

Hypotheek: kabinet vraagt Nibud advies over wegingsfactor studielening

In reactie op de motie Paternotte/Wiersma zal het kabinet het Nibud advies vragen over de wegingsfactor van studieleningen bij een hypotheekaanvraag. Hierbij zal...

Hypotheekrente nog verder gedaald

Hypotheekrente nog verder gedaald

Door alle verlagingen bereikte de hypotheekrente vorige week voor de vijfde keer in de laatste zes weken een nieuw laagterecord. Het totaalgemiddelde zakte naar...

Inkomensbepaling Loondienst grootste stijger in hypotheekvoorwaarden

Inkomensbepaling Loondienst grootste stijger in hypotheekvoorwaarden

De Inkomensbepaling Loondienst voor het vaststellen van het inkomen bij het aangaan van een hypotheek is de grootste stijger binnen de voorkeurshypotheekvoorwaarden....

"Restschulden en dubbele lasten zijn iets van 'vroeger'"

"Restschulden en dubbele lasten zijn iets van 'vroeger'"

In het vierde kwartaal van 2019 was nog slechts bij één procent van alle hypotheekaanvragen van huiseigenaren sprake van een restschuld, aldus De Hypotheekshop....

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

Maatwerk in plaats van financieringsbeperkingen

De Hypotheekshop komt met ideeën om af te rekenen met financieringsbeperkingen bij voormalige sociale huurwoningen die door prijsstijgingen boven de NHG-grens...