De Hypotheker: woningmarkt herstelt zich

Huis te koop TB 2021

De woningmarkt is zich geleidelijk aan het herstellen, aldus De Hypotheker. Na veertien opeen volgende maanden van dalingen is het gemiddelde hypotheekbedrag in juli gestegen naar 321.818 euro, het hoogste niveau sinds april vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van De Hypotheker.

Het herstel is ook terug te zien in het toenemende woningaanbod:  in het tweede kwartaal van 2023 zijn 29 procent meer woningen te koop gezet dan in het kwartaal ervoor. "Veel doorstromers zetten hun huis eerst te koop, voordat zij op zoek gaan naar een volgende woning. Zij kunnen profiteren van de verhuisregeling, waardoor zij de lagere rente op hun huidige hypotheek (deels) kunnen ‘meeverhuizen’. Ook hebben huizenkopers door de hogere overdrachtsbelasting minder concurrentie van beleggers en worden meer huurwoningen te koop gezet, nu de huren op termijn deels gereguleerd worden. De opleving van de woningmarkt is ook terug te zien in het aantal hypotheekaanvragen voor de aankoop van een woning. In het eerste kwartaal van 2023 was een stijging zichtbaar van 12 procent ten opzichte van het voorgaande kwartaal en dat zette zich in het tweede kwartaal voort (17 procent).

De Hypotheker verwacht dat de rente op langere termijn weer geleidelijk zal dalen. Als gevolg van dit herstel is de gemiddelde verkoopprijs van een bestaande woning in het afgelopen kwartaal licht gestegen ten opzichte van de eerste drie maanden van 2023 (+2,8 procent), deze bedraagt nu 410.000 euro. Ook zijn de cao-lonen in het tweede kwartaal met maar liefst 5,7 procent toegenomen, wat een positieve impact heeft op de leencapaciteit. Deze optelsom van factoren heeft zich vertaald in een stijging van het gemiddelde hypotheekbedrag.

Commercieel directeur Menno Luiten" “Toch is er reden voor terughoudendheid. Er is nog altijd sprake van grote woningschaarste. Op dit moment is sprake van een tekort van ruim 390.000 woningen. Dat is een stijging van bijna 20 procent ten opzichte van een jaar geleden. Het is ook nog zeer de vraag of het doel om vóór 2030 900.000 nieuwe woningen te bouwen, gerealiseerd kan worden, mede gezien de tegenvallende cijfers als het gaan om nieuwbouw. Door de val van het kabinet zal dit waarschijnlijk nog verder worden vertraagd. Daarom is het cruciaal dat Den Haag ook ná de verkiezingen de regie neemt. Niet per kabinetsperiode van vier jaar, maar met het vizier gericht op de langere termijn tot 2030."

Reactie toevoegen

 
Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

"De Hypotheker de grote uitblinker binnen de hypotheeksector"

De Hypotheker is de grote uitblinker binnen de hypotheeksector. Aldus het onderzoek 'Uitblinkers Financiële Sector' van Multiscope. Het onderzoeksbureau: "De...

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

Populariteit van hypotheek met lange renteperiode neemt af

De populariteit van hypotheken met een lange renteperiode neemt af, constateert De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen met een rentevaste periode tussen 15...

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker verwacht stijging gemiddeld hypotheekbedrag

De Hypotheker ziet het herstel op de huizenmarkt doorzetten. “Tegelijkertijd”, aldus commercieel directeur Mark de Rijke, “is de krapte op de woningmarkt...

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Groeiende groep oriënteerders neemt genoegen met lager energielabel

Hoewel 66 procent aangeeft eigenlijk een huis met een hoger energielabel te willen kopen, is dit niet doorslaggevend als zij hiermee hun kansen op een betaalbare...

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker eerste met 30.000 reviews op Advieskeuze

De Hypotheker heeft als eerste de mijlpaal bereikt van 30.000 reviews op Advieskeuze. Mark de Rijke, Commercieel Directeur van De Hypothekers Associatie: "Dit stimuleert...

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Vooral jonge huizenkopers doen aantal hypotheekaanvragen stijgen

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in het vierde kwartaal van 2023 met 5 procent gestegen in vergelijking met dezelfde periode een jaar geleden, aldus de nieuwste...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Hypotheker: jonge kopers meest actief op huizenmarkt

Het aantal jonge huizenkopers dat een hypotheek aanvraagt stijgt met 26 procent in vergelijking met vorig jaar", aldus cijfers van De Hypotheker. Het aandeel jonge...

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

Hypotheekrentes weer op niveau begin 2023

“Sinds begin november laat de hypotheekrente een dalende trend zien. Dat de gemiddelde hypotheekrente hierdoor weer op niveau van begin dit jaar staat, is...