Klant expliciet op premiedalingen wijzen inherent aan adviesvak

Stelling van de week megafoon 2019

Maar liefst 69 procent van de respondenten was het vorige week eens met de stelling: 'Verzekeren AVG-boetes maatschappelijk ongewenst'. De algemene tendens: je zou je niet moeten kunnen verzekeren tegen iets wat wettelijk niet mag. Wordt ongetwijfeld vervolgd.

Kifid drukte afgelopen week haar stempel op het nieuws. Adviseurs moeten namelijk expliciet wijzen op premiedaling van de ORV. Om voor een schadevergoeding in aanmerking te komen, moet de consument dan wel aantonen dat hij daadwerkelijk schade heeft geleden.

Afgelopen jaar heeft Kifid bijna honderd klachten van consumenten ontvangen over hun orv afgesloten door tussenkomst van een financieel adviseur. In twee recent gepubliceerde uitspraken (GC 2019-623 en GC 2019-625) concludeert de Geschillencommissie dat de financieel adviseurs deze consumenten hadden moeten wijzen op de premiedalingen in de levensverzekeringsmarkt. Het ligt bijna voor de hand dat dit ook voor andere producten gaat gelden.

De stelling van deze week luidt daarom: 'Klant expliciet op premiedalingen wijzen, is inherent aan adviesvak'

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 10 september 2019

Gevoelsmatig zeg je direct ja. Wel lijkt me dan een goed gesprek nodig over de beloning van de adviseur voor die werkzaamheden, en vanaf wat voor percentage premieverschil er dan actie ondernomen moet worden. Je kan toch niet verplicht aan de slag voor 1 euro verschil? Het lijkt mij niet vol te houden dat de eenmalige provisie op oude polissen -daar heb je toch de grotere premieverschillen- ook de betaling was voor dertig jaar service en nazorg. De provisies leken hoog, indien gezien als beloning voor een eenmalige verkoop ( de Radar Consumentenbond route) als nu de conclusie is dat er voor die provisie ook jarenlange nazorg over eventuele prijsdalingen moet worden gegeven, dan moet de totale provisie gedeeld over de looptijd een adequate beloning zijn. Dat is niet het geval. Het is prima dat de opvattingen over de taak van een adviseur veranderen, maar niet op basis van een beloning uit een andere tijd, met andere opvattingen. Wat me dan wel bevreemd is dat Kifid bij autoverzekeringen eerst aangaf dat de "geringe beloning" reden is om geen voortdurende prijsmonitoring te mogen verwachten, en bij de veel kariger beloning bij overlijdensrisicoverzekeringen, met ook nog eens meestal veel lagere premies, dit dan geen argument is. Je dwingt dan bijna richting een hogere permanente onderhoudsbeloning voor de adviseur. Zit een consument daar op te wachten?

Meer over
Veranderingen in samenleving vragen om diverse & inclusieve sector

Veranderingen in samenleving vragen om diverse & inclusieve sector

De stelling van afgelopen week luidde: 'Klant expliciet op premiedalingen wijzen, is inherent aan adviesvak'. Dit naar aanleiding van de Kifid-uitspraken. Dit naar...

Verzekeren AVG-boetes maatschappelijk ongewenst

Verzekeren AVG-boetes maatschappelijk ongewenst

Goed dat omzet maatstaf wordt doorberekening kosten doorlopend toezicht adviseurs. Dat vindt 88 procent van 96 stemmers op de VVP-poll van afgelopen keer. Een duidelijk...

Goed dat omzet maatstaf wordt doorberekening kosten doorlopend toezicht adviseurs

Goed dat omzet maatstaf wordt doorberekening kosten doorlopend toezicht adviseurs

Bijna een gelijk spel bij de VVP-poll van vorige week. Van 152 stemmers was 53 procent het eens en 47 procent oneens met de stelling: 'ORV en sparen goed alternatief...

ORV en sparen goed alternatief voor uitvaartpolis

ORV en sparen goed alternatief voor uitvaartpolis

Zijn een ORV en sparen werkelijk een goed alternatief voor een uitvaartverzekering? Wij leggen deze vraag aan u voor als de nieuwe VVP-poll. Dit naar aanleiding...

Maandupdates van het Adfiz Prestatie Onderzoek zijn een goede zaak: ik doe mee

Maandupdates van het Adfiz Prestatie Onderzoek zijn een goede zaak: ik doe mee

Tweederde van de respondenten was het vorige week eens met de stelling: 'PA/PE als sector weer zelf organiseren'. De stelling was ingegeven door de oproep van voorzitter...

PA/PE als sector weer zelf organiseren

PA/PE als sector weer zelf organiseren

Slechts tien procent van 102 stemmers op de VVP-stelling van vorige week denkt dat de FBTO-proef met het marketen van enkele verzekeringsproducten via AKO een succes...