Klant expliciet op premiedalingen wijzen inherent aan adviesvak

Stelling van de week megafoon 2019

Maar liefst 69 procent van de respondenten was het vorige week eens met de stelling: 'Verzekeren AVG-boetes maatschappelijk ongewenst'. De algemene tendens: je zou je niet moeten kunnen verzekeren tegen iets wat wettelijk niet mag. Wordt ongetwijfeld vervolgd.

Kifid drukte afgelopen week haar stempel op het nieuws. Adviseurs moeten namelijk expliciet wijzen op premiedaling van de ORV. Om voor een schadevergoeding in aanmerking te komen, moet de consument dan wel aantonen dat hij daadwerkelijk schade heeft geleden.

Afgelopen jaar heeft Kifid bijna honderd klachten van consumenten ontvangen over hun orv afgesloten door tussenkomst van een financieel adviseur. In twee recent gepubliceerde uitspraken (GC 2019-623 en GC 2019-625) concludeert de Geschillencommissie dat de financieel adviseurs deze consumenten hadden moeten wijzen op de premiedalingen in de levensverzekeringsmarkt. Het ligt bijna voor de hand dat dit ook voor andere producten gaat gelden.

De stelling van deze week luidt daarom: 'Klant expliciet op premiedalingen wijzen, is inherent aan adviesvak'

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 10 september 2019

Gevoelsmatig zeg je direct ja. Wel lijkt me dan een goed gesprek nodig over de beloning van de adviseur voor die werkzaamheden, en vanaf wat voor percentage premieverschil er dan actie ondernomen moet worden. Je kan toch niet verplicht aan de slag voor 1 euro verschil? Het lijkt mij niet vol te houden dat de eenmalige provisie op oude polissen -daar heb je toch de grotere premieverschillen- ook de betaling was voor dertig jaar service en nazorg. De provisies leken hoog, indien gezien als beloning voor een eenmalige verkoop ( de Radar Consumentenbond route) als nu de conclusie is dat er voor die provisie ook jarenlange nazorg over eventuele prijsdalingen moet worden gegeven, dan moet de totale provisie gedeeld over de looptijd een adequate beloning zijn. Dat is niet het geval. Het is prima dat de opvattingen over de taak van een adviseur veranderen, maar niet op basis van een beloning uit een andere tijd, met andere opvattingen. Wat me dan wel bevreemd is dat Kifid bij autoverzekeringen eerst aangaf dat de "geringe beloning" reden is om geen voortdurende prijsmonitoring te mogen verwachten, en bij de veel kariger beloning bij overlijdensrisicoverzekeringen, met ook nog eens meestal veel lagere premies, dit dan geen argument is. Je dwingt dan bijna richting een hogere permanente onderhoudsbeloning voor de adviseur. Zit een consument daar op te wachten?

Meer over
Nazorgovereenkomst

Nazorgovereenkomst

Een duidelijke uitslag kent de VVP-poll van vorige week. Van 150 stemmers was 83 procent het oneens met de stelling: 'Premieverhoging van 95 procent redelijk en...

Premieverhoging van 95 procent redelijk en billijk

Premieverhoging van 95 procent redelijk en billijk

Bijna driekwart (74 procent) van 132 stemmers was het eens met de laatste VVP-poll van 2019: 'Kennis- en ervaringstoets handhaven bij verhogen hypotheek'. Dat geeft...

Kennis- en ervaringstoets handhaven

Kennis- en ervaringstoets handhaven

Onverzekerbaarheid speelt nog steeds, afgaande op de uitkomst van de VVP-poll van afgelopen week. Negentig procent van 115 stemmers was het in ieder geval met de...

Onverzekerbaarheid speelt nog steeds

Onverzekerbaarheid speelt nog steeds

Onverzekerbaarheid, volgens de verzekeraars is dat helemaal niet zo'n probleem meer. Zolang het risico maar goed kan worden ingeschat en bij de polishouder de bereidheid...

Jongeren weten weg naar adviseur nog steeds te vinden

Jongeren weten weg naar adviseur nog steeds te vinden

Bijna een gelijkspel. Dat is de uitslag van de VVP-poll van vorige week, die luidde: 'Tijd is geld' nieuwe perverse prikkel door provisieverbod. Zevenenveertig procent...

'Tijd is geld' nieuwe perverse prikkel door provisieverbod

'Tijd is geld' nieuwe perverse prikkel door provisieverbod

Door het provisieverbod geldt voor adviseurs: tijd is geld. Heeft dit inderdaad geleid tot een nieuwe perverse prikkel, zoals vorige week gesteld in het verslag...

MKB verzuim-ontzorg-verzekering wordt al goed gesloten

MKB verzuim-ontzorg-verzekering wordt al goed gesloten

Bijna een gelijkspel bij de VVP-poll van afgelopen week. Van 300 stemmers was 51 procent het eens met de stelling 'Ik vind de verlaging van de maximumsnelheid op...

Prima, die 100 km per uur

Prima, die 100 km per uur

Deze keer een stelling die niet direct met verzekeren te maken heeft: 'Ik vind de verlaging van de maximumsnelheid op de snelweg naar 100 prima'. We zijn gewoon...

Adfiz pleit terecht voor verplicht label verkoopadvies

Adfiz pleit terecht voor verplicht label verkoopadvies

Adfiz-directeur Enno Wiertsema pleit in zijn jongste maandcolumn op www.adfiz.nl voor het label 'verkoopadvies' voor verkoopadviseurs. Mee eens of niet? Doe weer...

Overname Yarden door DELA goede zaak

Overname Yarden door DELA goede zaak

De helft van 145 stemmers op de VVP-stelling van afgelopen week stelt de examens van de PE-periode 2019-2022 uit tot het laatste moment. De andere helft doet dat...