NVB wil meer duidelijkheid over impact digitale euro

Digitale euro via Pixabay

De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) wil meer duidelijkheid over het ontwerp en de impact van de digitale euro. Ook over de rol van banken bij de distributie bij mogelijke introductie van de digitale euro is veel nog niet helder. “Het wetsvoorstel dat de introductie van een publieke digitale euro mogelijk maakt en dat de Europese Commissie heeft gepubliceerd, laat nog veel vragen onbeantwoord”, aldus de NVB. De aspecten waarover de NVB meer duidelijkheid wil, zijn de kosten voor burgers en bedrijven, de impact van de digitale euro op de privacy van de gebruikers en de gevolgen voor de financiële stabiliteit.

De Nederlandse banken pleiten daarom voor een digitale euro die zoveel mogelijk lijkt op contant geld, bijvoorbeeld door de mogelijkheid om offline van persoon naar persoon te kunnen betalen. Die ruimte lijkt het wetsvoorstel te bieden, al is nog onduidelijk tot welk bedrag.

Fundamentele verandering geldstelsel

De NVB ziet de introductie van de digitale euro als “een fundamentele verandering van het huidige geldstelsel. De komende tijd zal goed in kaart moeten worden gebracht wat de gevolgen zijn van het ontwerp van de munt voor de kosten die deelnemers aan het betalingsverkeer moeten gaan maken, en ook voor de financiële stabiliteit. Daarom willen wij meer onderzoek naar de mogelijkheden en de effecten van de digitale euro voor er wordt besloten om deze te introduceren. Bij een eventuele introductie vinden wij dat deze voorzichtig en met kleine hoeveelheden waarde moet plaatsvinden”.

De Europese Commissie heeft op 28 juni een voorstel gepresenteerd voor de mogelijke uitgifte van een digitale euro. De Europese Commissie stelt voor dat de digitale euro de status van wettig betaalmiddel krijgt, niet programmeerbaar wordt en dat de privacy van burgers in de EU op dezelfde wijze wordt bewaakt als bij huidige betalingen via de bank. Mensen mogen zelf beslissen of ze wel of niet digitale euro’s willen hebben en gebruiken om betalingen mee te doen. Contant geld blijft daarnaast gewoon beschikbaar.

Er komt waarschijnlijk een maximum aan het bedrag dat iemand aan digitale euro’s op een rekening mag zetten. Een digitale euro is namelijk vooral bedoeld om mee te betalen en niet als beleggingsproduct. Daarom ontvangen toekomstige gebruikers ook geen rente over het saldo op een digitale euro rekening.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Gerda - n.v.t. 3 juli 2023

@Marcel, helemaal mee eens: zie hier de Nl staat waar anno 2023 de elite (notarissen, Kadaster, banken etc) die tot de uitvoerende macht in onze democratie behoren, zich als wetgevende macht gedragen *en in sommige gevallen ook als Rechtsprekende macht optreden.) Maarre.... je hierover beklagen op VVP-Online beklagen dat de Trias Politica, de scheiding der machten hier met voeten getreden wordt , treft geen enkel doel.

Marcel - - 2 juli 2023

DNB en ECB zijn toezichthouders, die horen geen bank te spelen. Een toezichthouder hoort toezicht te houden en niet zelf (betaal)bank te zijn. Net als dat een scheidsrechter niet mee moet doen aan de voetbalwedstrijd. Wie is dan de toezichthouder op DNB en ECB? En wat zijn de garanties dat er geen programmeerbaarheid of indirecte verplichting komt om het te gebruiken? Dit is een heel vreemde situatie dat de staat/EU direct een speler wordt in een bepaald branche. Degene die de wetten maakt en handhaaft is dan ook een speler in de markt. De staat/EU runt toch ook geen supermarkten? Alsof de FIA met een team meedoet aan een F1 wedstrijd.

Meer over
Deloitte: "Next GenAI en Tech belangrijke versnellers transformatie naar klantvriendelijkheid tegen lagere kosten"

Deloitte: "Next GenAI en Tech belangrijke versnellers transformatie naar klantvriendelijkheid tegen lagere kosten"

"Door artificiële intelligentie (AI) verschuift de focus van polis- en administratiegerichte taken naar dienstverlening en ontzorging." Dat is een van de ontwikkelingen...

Fast én slow service

Fast én slow service

(Uit katern Pensioen & Vermogen, VVP 2-2024) “Klanten willen flexibel leven en eisen zowel fast als slow service”, aldus trendonderzoeker Mark...

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

AFM en DNB schetsen uitgangspunten toezicht op AI

In een dinsdag verschenen rapport schetsen AFM en DNB uitgangs- en aandachtspunten te voor het vormgeven van het toezicht op artificiële intelligentie (AI)....

Achmea Innovation Fund investeert in Laka

Achmea Innovation Fund investeert in Laka

Achmea Innovation Fund heeft een investering gedaan in Laka. Laka, opgericht in 2017 in Londen, is een mobiliteitsinsurtech, die inmiddels actief is in  meerdere...

Hoe groter jouw succes hoe beter voor aarde en samenleving

Hoe groter jouw succes hoe beter voor aarde en samenleving

(Gijs Mensing, Rethinq, in VVP-special Duurzaam Advies 2024) We hebben een andere manier van waardecreatie nodig. Sommigen geloven sterk dat we naar een regeneratief...

Nadenken over keuzes

Nadenken over keuzes

(Lex de Bruijn, Insurance Data, in katern Haal meer uit data in VVP 1-2024) Voor een succesvolle implementatie van een Business Intelligence (BI) ofwel datastrategie...

Blijf heer en meester over data

Blijf heer en meester over data

(Uit katern Haal meer uit data in VVP 1-2024) Weet wat u wilt met data, dat is de vraag die vooraf gaat aan elke andere beslissing op gegevensvlak. Vervolgens...

Doorbreek met elkaar de paradox van innovatie

Doorbreek met elkaar de paradox van innovatie

(Uit VVP 6-2023) In oktober 2022 spreken Harold Mahadew (Verbond van Verzekeraars), Justin Schlee (ANVA) en Otto Lagemaat (Doccle) elkaar informeel over de paradox...

Allianz Partners lanceert allyz mobiele app

Allianz Partners lanceert allyz mobiele app

"De lancering van de mobiele app in Frankrijk, Duitsland en Nederland is een belangrijke mijlpaal in de uitbreiding van ons digitale platform." Aldus Allianz Partners...

Hoe voorkom je KIESpijn bij strategische keuzes?

Hoe voorkom je KIESpijn bij strategische keuzes?

(Jack Vos, Onesurance, in VVP 5-2023) De wereld om ons heen verandert zo snel dat traditionele verzekeringswereld voor enkele cruciale dilemma’s staat die...