Ontwikkel jezelf: omarm een training

Esther Vuijsters nieuw 2018

(Door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe)

De Training Ontspannen Presenteren is nog maar net gestart of ik heb mijn eerste learning al te pakken: dit leer je niet uit een boekje! Om beter te worden in ‘presenteren’, moet je fysiek én mentaal aanwezig zijn: de trainer op je laten inwerken en oefenen, oefenen, oefenen.

Weerstand is voor mietjes

Ik geef toe: toen ik me inschreef, voelde ik wat ‘weerstand’ (om maar even in de vaktermen te blijven). Zo’n training persoonlijke ontwikkeling, was dat nou echt nodig? Ik ben toch wie ik ben? En ik geef prima presentaties. Ik ben alleen altijd zenuwachtig (lees: zit tegen paniekaanval aan) maar daar leer ik toch ook van? Waarom dan mezelf onderdompelen in ‘feedback geven’, ‘reflecteren’ en ‘wat-dit-met-mij-doet’?

Trainer Marit Engelsma weet het antwoord: “Mensen zijn kuddedieren, we willen in onze comfortzone blijven en vertonen graag sociaal gewenst gedrag. Pas als je daaraan voorbij kunt gaan, ben je bezig met persoonlijke ontwikkeling en kun je werken aan het verbeteren van je vaardigheden.”

Ik-zeg-jou-wel-even-hoe-het-zit

En die vaardigheden, die hebben we hard nodig. Want de roep om ‘softskills’ neemt toe: we moeten – sorry, we mógen – kwetsbaar en eerlijk zijn. Want als je wilt dat mensen je vertrouwen zul je verbinding moeten maken. De tijd van ‘ik-zeg-jou-wel-even-hoe-het-zit’, is definitief voorbij. Voor leidinggevenden, docenten en ja, ook voor financieel adviseurs. Onderzoek wijst uit: met hun kennis zit het wel goed. Aan de adviesvaardigheden valt wat te verbeteren.

Me, the next level

Gewapend met de kennis van trainingsdag één - herkennen van belemmerende gedachtes, omgaan met lastig publiek – maak ik een begin met de presentatie die ik op dag twee ten gehore ga brengen. “Tachtig procent is ‘hoe je overkomt’ en twintig procent is inhoud,” klinken de woorden van Marit in mijn hoofd. En: “Mensen onthouden gemiddeld slechts drie dingen uit jouw verhaal.”

Ik ga opzoek naar drie learnings en verwerk ze in mijn presentatie. Voor de rest oefen ik voor de spiegel: hoe kom ik over, hoe betrek ik het publiek. Duidelijk niet mijn comfortzone (kijken naar mezelf, ieuw!) maar de zenuwen waar ik altijd zo bang voor ben, lijken verdwenen.

Ik ga rocken!

Op dag twee ben ik er klaar voor: ik ga die presentatie rocken! Het kleine beetje spanning dat ik voel, zet me op scherp. Als ik na het intro toch wat last krijg van mijn ademhaling, laat ik iemand in het publiek aan het woord (briljante tip!). Zonder problemen rond ik mijn verhaal af. Ik ben niet bekogeld met rotte tomaten, ik ben niet doodgegaan on stage en ik ben trots op de feedback: een goed verhaal op een prettige manier gebracht. Yeah. Op naar de volgende presentatie!

Reactie toevoegen

 
Meer over
Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

Innovatie? Zeker. Maar ook: behoud het goede

(Blog door Ewald Bary, algemeen directeur Lindenhaeghe) ‘Partners voor het leven’, is voor mij de zakelijk variant van ‘vrienden voor het leven’....

Van lockdown naar locked in

Van lockdown naar locked in

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens de coronacrisis en de bijbehorende lockdowns riepen we allemaal het hardst dat we hybride gingen werken en dat het...

Gewoon ergens beginnen

Gewoon ergens beginnen

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) 1 april: PE-periode afgesloten. Coronamaatregelen voorbij - alleen nog mondkapjes in het ziekenhuis volgens mij -, we...

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

Miep Miep Zoeffff: Road Runner vs Stap Sjezer

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Afgelopen week moest ik regelmatig aan Road Runner denken. Road Runner, de snelle Loony Tunes renkoekoek die altijd alweer...

Met je tengels aan andermans pegels

Met je tengels aan andermans pegels

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Het einde van de PE-periode nadert en dat is aan alles te merken. Trainingen zitten vol, examenplekken gaan hard en de...

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

Zo willen we toch niet met elkaar omgaan?! (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Voor 2022 had ik een krachtige blog in gedachten. Iets dat zou inspelen op vertrouwen in de mensheid en al het goede om...

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

Regel jij dat ff voor mij? (Blog Lindenhaeghe)

(Blog door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Tijdens het in elkaar zetten van het Leen Bakker-bed en de Billy-boekenkast op de nieuwe kamer van Studerende Dochter,...

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

Stilstaan is achteruitgaan (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) Stilstaan is achteruitgaan. Sommige uitdrukkingen worden zó vaak gebruikt dat ze wel waar móeten zijn. Toch? Niet...

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

Gedeelde besluitvorming (blog Lindenhaeghe)

(Blog Lindenhaeghe door Esther Vuijsters) Onlangs las ik een artikel over ‘gedeelde besluitvorming’. Over hoe belangrijk het is om samen met de klant...

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

Verhalen, haakjes en bruggetjes (blog Lindenhaeghe)

(door Esther Vuijsters, Lindenhaeghe) In het artikel Zo krijgt je bedrijf een ziel (onderdeel van Lindenhaeghe On Tour) zoomt Willem Vreeswijk in op het woord...