SharePeople: minister niet op de hoogte van nieuwe AO-initiatieven

Cosmas Blaauw 2022

"Blijkbaar is minister Karien van Gennip van Sociale Zaken niet op de hoogte van nieuwe initiatieven waarmee zzp'ers tot aan hun pensioen arbeidsongeschiktheid kunnen opvangen en dan nog goedkoper ook dan de 224 euro per maand die de minister noemde in het Tweede Kamerdebat over de verplichte AOV", aldus Cosmas Blaauw van SharePeople. 

"Minister Van Gennip stuurt aan op een wachttijd van één jaar. Daardoor wordt de maandpremie te duur voor veel zzp’ers. De 225 euro die zij noemt kan flink lager door een wachttijd van twee jaar in plaats van één jaar te hanteren. Met een langere wachttijd zullen er minder arbeidsongeschikten hoeven terug te vallen op de verplichte AOV waardoor de premie lager wordt. Veel lager dan 225 per euro maand. Dit zal het draagvlak onder zzp’ers vergroten", aldus Blaauw.

Uit het debat op 1 juni bleek dat de minister, maar ook veel Tweede Kamerleden, zich onvoldoende hebben verdiept in de laatste ontwikkelingen in oplossingen die zzp’ers zelf zijn gaan ontwikkelen om onderling arbeidsongeschiktheid op te vangen én te voorkomen, stelt Blaauw.  "Deze nieuwe initiatieven worden tijdens het debat onterecht broodfondsen genoemd. En dat is jammer, want deze nieuwe ‘onderlinge’ alternatieven kunnen enorm helpen om die verplichte AOV betaalbaar en uitvoerbaar te houden", aldus Blaauw.

SharePeople is geen broodfonds en ook geen verzekering. SharePeople is een coöperatie (opgericht in 2019) met inmiddels 13.000 zzp’ers die het risico op (blijvende) arbeidsongeschiktheid onderling opvangen, dus zonder verzekeraar. Ook voor 30 jaar als het moet.

"De kracht van deze nieuwe initiatieven zit hem dus vooral in de begeleiding bij ziekte. Een begeleiding die het UWV onmogelijk kan bieden en bij één jaar wachttijd - nog even los van de oneindige wachtlijsten bij het UWV - veel te laat komt. Want, bij één jaar wachttijd gaan mensen die (bijvoorbeeld) een half jaar in een burn-out blijven hangen en nogmaals zes maanden ‘uitzieken’ of -in verzekeringstermen- ‘post ex ante moreel risico’ gedrag vertonen. Dit wordt bevestigd door eerder onderzoek dat door de minister zelf naar de kamer is gestuurd, maar nauwelijks is gelezen, zo lijkt het."

Naast een wachttijd van twee jaar zal alleen een volwaardige opt-out ervoor zorgen dat zzp’ers keuze houden over de inrichting en de (verzekerings)markt de mogelijk bieden om met initiatieven te komen die arbeidsongeschiktheid gaan voorkomen, stelt Blaauw. "Dat is toch uiteindelijk wat we willen. De motie van Bart Smals (VVD) wordt gesteund door de zzp organisaties zoals VZN en De Werkvereniging. We hopen echt dat de minister daarmee aan de slag gaat. Het helpt de uitvoerbaarheid en betaalbaarheid enorm en het voorkomt dat zzp’ers massaal een beroep moeten gaan doen op de verplichte UWV/belastingdienst AOV."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Mersad Muric - Coolyellow Transport 4 juni 2023

Het moet betaalbaar blijft anders verdwijnen wij ook net als de boeren! Wat een afgang van ooit zo machtig lang.

Meer over
VVP-poll: verplichte aov zelfstandigen staat haaks op ondernemerschap

VVP-poll: verplichte aov zelfstandigen staat haaks op ondernemerschap

Het kan niemand zijn ontgaan.  Een paar weken geleden bracht minister Van Gennip de Wet Basisverzekering Arbeidsongeschiktheid Zelfstandigen (BAZ) in internetconsultatie....

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

Praktijktips kennispartner TAF VVP-event Inkomen: klantgericht of waterdicht?

“Stel jezelf steeds de vraag: adviseer je klantgericht of waterdicht?” Aldus TAF in antwoord op de vraag van VVP om praktijktips inkomensadvisering....

Praktijktips Janthony Wielink: goede voorbereiding is alles

Praktijktips Janthony Wielink: goede voorbereiding is alles

Houd goed in de gaten welke opties er gaan ontstaan. De premie van de BAZ of minimaal gelijke dekking bij een verzekeraar mag niet verschillen; maar wat krijg je...

Praktijktips Annemieke Postema: durf kritische vragen te stellen

Praktijktips Annemieke Postema: durf kritische vragen te stellen

Denk en adviseer altijd in netto bedragen. Geef eerst inzicht in de financiële situatie zodat je exact kunt bepalen wat er nodig is om te verzekeren. Maak zelf...

Rode vlaggen en signalen

Rode vlaggen en signalen

(Annemieke Postema, AOVdokter en RADI-AOV, in Ken je vak!, VVP 3-2024) Online gezondheidsverklaringen: een vloek of een zegen? Vanuit privacy-oogpunt is het een...

Ken je vak! Inkomen: het spel en de knikkers

Ken je vak! Inkomen: het spel en de knikkers

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! in VVP 1-2024) Bij een arbeidsongeschiktheidsverzekering draait het niet alleen om het spel, maar ook om de knikkers....

MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView: "Opletten bij verhogen en verlagen AOV-dekking"

MoneyView constateert grote verschillen in de voorwaarden verhogings- en verlagingsrecht AOV. Het onderzoeksbureau bij de publicatie van zijn nieuwe Special Item...

Het spel en de knikkers

Het spel en de knikkers

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! in VVP 1-2024) Bij een arbeidsongeschiktheidsverzekering draait het niet alleen om het spel, maar ook om de knikkers....

Een kwestie van accepteren

Een kwestie van accepteren

(Annemieke Postema, AOVdokter, in Ken je vak! VVP 6-2023) Bij de beoordeling van een AOV-aanvraag is medische informatie nodig, om in te schatten of sprake is...

TAF: "Zelfstandige schrapt vaak dekking burn-out uit AOV"

TAF: "Zelfstandige schrapt vaak dekking burn-out uit AOV"

Het aantal aanvragen van arbeidsongeschiktheidsverzekeringen door zelfstandigen met een dekking tegen psychische klachten is de afgelopen drie jaar afgenomen. Waar...