SharePeople: minister niet op de hoogte van nieuwe AO-initiatieven

Cosmas Blaauw 2022

"Blijkbaar is minister Karien van Gennip van Sociale Zaken niet op de hoogte van nieuwe initiatieven waarmee zzp'ers tot aan hun pensioen arbeidsongeschiktheid kunnen opvangen en dan nog goedkoper ook dan de 224 euro per maand die de minister noemde in het Tweede Kamerdebat over de verplichte AOV", aldus Cosmas Blaauw van SharePeople. 

"Minister Van Gennip stuurt aan op een wachttijd van één jaar. Daardoor wordt de maandpremie te duur voor veel zzp’ers. De 225 euro die zij noemt kan flink lager door een wachttijd van twee jaar in plaats van één jaar te hanteren. Met een langere wachttijd zullen er minder arbeidsongeschikten hoeven terug te vallen op de verplichte AOV waardoor de premie lager wordt. Veel lager dan 225 per euro maand. Dit zal het draagvlak onder zzp’ers vergroten", aldus Blaauw.

Uit het debat op 1 juni bleek dat de minister, maar ook veel Tweede Kamerleden, zich onvoldoende hebben verdiept in de laatste ontwikkelingen in oplossingen die zzp’ers zelf zijn gaan ontwikkelen om onderling arbeidsongeschiktheid op te vangen én te voorkomen, stelt Blaauw.  "Deze nieuwe initiatieven worden tijdens het debat onterecht broodfondsen genoemd. En dat is jammer, want deze nieuwe ‘onderlinge’ alternatieven kunnen enorm helpen om die verplichte AOV betaalbaar en uitvoerbaar te houden", aldus Blaauw.

SharePeople is geen broodfonds en ook geen verzekering. SharePeople is een coöperatie (opgericht in 2019) met inmiddels 13.000 zzp’ers die het risico op (blijvende) arbeidsongeschiktheid onderling opvangen, dus zonder verzekeraar. Ook voor 30 jaar als het moet.

"De kracht van deze nieuwe initiatieven zit hem dus vooral in de begeleiding bij ziekte. Een begeleiding die het UWV onmogelijk kan bieden en bij één jaar wachttijd - nog even los van de oneindige wachtlijsten bij het UWV - veel te laat komt. Want, bij één jaar wachttijd gaan mensen die (bijvoorbeeld) een half jaar in een burn-out blijven hangen en nogmaals zes maanden ‘uitzieken’ of -in verzekeringstermen- ‘post ex ante moreel risico’ gedrag vertonen. Dit wordt bevestigd door eerder onderzoek dat door de minister zelf naar de kamer is gestuurd, maar nauwelijks is gelezen, zo lijkt het."

Naast een wachttijd van twee jaar zal alleen een volwaardige opt-out ervoor zorgen dat zzp’ers keuze houden over de inrichting en de (verzekerings)markt de mogelijk bieden om met initiatieven te komen die arbeidsongeschiktheid gaan voorkomen, stelt Blaauw. "Dat is toch uiteindelijk wat we willen. De motie van Bart Smals (VVD) wordt gesteund door de zzp organisaties zoals VZN en De Werkvereniging. We hopen echt dat de minister daarmee aan de slag gaat. Het helpt de uitvoerbaarheid en betaalbaarheid enorm en het voorkomt dat zzp’ers massaal een beroep moeten gaan doen op de verplichte UWV/belastingdienst AOV."

Reactie toevoegen

 

Reacties

Mersad Muric - Coolyellow Transport 4 juni 2023

Het moet betaalbaar blijft anders verdwijnen wij ook net als de boeren! Wat een afgang van ooit zo machtig lang.

Meer over
TAF: bedrijfsarts vaak niet ingeschakeld bij burn-out

TAF: bedrijfsarts vaak niet ingeschakeld bij burn-out

Minder dan een kwart van de Nederlanders zou bij het krijgen van een burn-out een bedrijfsarts raadplegen. Veel meer mensen kiezen ervoor om de huisarts te bezoeken....

Uitkomst herbeoordeling AO niet definitief bindend

Uitkomst herbeoordeling AO niet definitief bindend

(Kifid-uitspraak GC 2023-0526) Tussen de consument en de verzekeraar bestaat verschil van mening over de vraag of de mate van arbeidsongeschiktheid zoals die is...

TAF lanceert Inkomenzeker AOV voor ondernemers

TAF lanceert Inkomenzeker AOV voor ondernemers

TAF heeft haar assortiment uitgebreid met de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor ondernemers InkomenZeker AOV. Met dit product verzekert de ondernemer tot 85...

Aegon verlaagt AOV-premie voor nieuwe verzekerden

Aegon verlaagt AOV-premie voor nieuwe verzekerden

Aegon heeft de premie voor ondernemers verlaagd die een nieuwe AOV afsluiten. De verlaging komt gemiddeld uit op zo’n 16 procent. De premieverlaging geldt...

SharePeople steunt zienswijze VZN op verplichte AOV en sluit aan

SharePeople steunt zienswijze VZN op verplichte AOV en sluit aan

SharePeople steunt de zienswijze die Vereniging Zelfstandigen Nederland (VZN) heeft op de plannen rond een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zzp’ers...

Knab: steun onder zzp'ers voor verplichte AOV neemt af

Knab: steun onder zzp'ers voor verplichte AOV neemt af

De steun onder zzp'ers voor een verplichte AOV neemt af. Ruim een derde (36 procent) steunt het huidige overheidsplan om een AOV verplicht te stellen voor zelfstandigen...

TAF: "Pandemie had nauwelijks effect op aantal aanvragen AOV"

TAF: "Pandemie had nauwelijks effect op aantal aanvragen AOV"

Het bevreemdt TAF dat de coronapandemie niet heeft geleid tot een significante stijging van het aantal AOV-aanvragen op de hypotheekmarkt. Afgezet tegen de aankoop-gerelateerde...

Insify lanceert eigen AOV

Insify lanceert eigen AOV

Insify is gestart met het aanbieden van zijn eigen arbeidsongeschiktheidsverzekering. Dankzij volledige digitalisatie van het aanvraag- en acceptatieproces is de...

Podcast besteedt aandacht aan tussenpensioen

Podcast besteedt aandacht aan tussenpensioen

De podcastserie ‘Take a Break’ , een initiatief van BrightPensioen, heeft inmiddels ook een aantal ‘How to tussenpensioen’ afleveringen gemaakt....

Lancering SharePeople Lang en eigen arbodienst

Lancering SharePeople Lang en eigen arbodienst

SharePeople heeft SharePeople Lang gelanceerd, waarbij zzp’ers het risico op arbeidsongeschiktheid onderling opvangen tot aan de AOW-leeftijd. SharePeople...