"Zzp'er niet onder op de stapel leggen"

Arbo via Pixabay

"Een zzp’er wijkt af van het standaard model. Dit betekent niet dat je ze onder op de stapel moet leggen, maar dat er meer maatwerk nodig is." Aldus NHG bij de publicatie van een whitepaper over zzp'ers op de woningmarkt.

NHG: "Uit recent onderzoek van Vereniging Eigen Huis bleek opnieuw dat zzp’ers vaak onder op de stapel belanden bij de hypotheekadviseur, omdat het onregelmatige inkomen van zzp’ers als risicovol wordt bestempeld. Deze knelpunten zorgen ervoor dat het proces en de mogelijkheden voor zzp’ers anders zijn dan bij werknemers. NHG vindt dat toegang tot een eigen woning niet zou moeten afhangen van de contractvorm waarin iemand werk verricht. Voor zzp’ers vergt dat maatwerk wat betreft de hypotheek en de behandeling daarvan."

Dat maatwerk is, zo blijkt uit de paper, prima geholpen met de inkomensverklaring die steeds vaker wordt toegepast. NHG: "Iedere dag kopen minstens één tot twee startende zzp’ers een woning, dankzij de introductie van de Inkomensverklaring zzp’ers."

In december 2016 introduceerde NHG de inkomensverklaring zzp’ers, waarmee zelfstandigen al na één jaar in aanmerking komen voor een hypotheek met NHG, in plaats van na drie jaar. Vooral zelfstandigen jonger dan 35 jaar maken van de mogelijkheid bij NHG gebruik.

De startende zzp’ers hebben gemiddeld een iets duurdere woning gekocht dan de overige NHG klanten: 201.788 euro om 191.505 euro. De gemiddelde loan to value (LTV: leninghoogte ten opzichte van de waarde van de woning) is met 96,9 procent vergelijkbaar met de NHG-portefeuille (94,7 procent). De gemiddelde loan to income (LTI: leninghoogte in vergelijking met het inkomen) is met 3,9 vergelijkbaar met de NHG-portefeuille (3,7 gemiddeld). Startende zzp’ers investeren echter vaker in energiebesparende voorzieningen: 5,4 procent om 3,0 procent.


Reactie toevoegen

 
Meer over
Halvering aantal huishoudens dat beroep doet op NHG

Halvering aantal huishoudens dat beroep doet op NHG

Het totaal aantal NHG-garanties nam in het vierde kwartaal van 2018 vergeleken met een jaar eerder met 6,2 procent af.In 2018 hebben ruim duizend huishoudens een...

Grote stijging aantal hypotheekaanvragen met NHG

Grote stijging aantal hypotheekaanvragen met NHG

De verhoging van de NHG-grens van 265.000 naar 290.000 euro is volgens Knab de belangrijkste reden voor die flinke toename van het aantak hypotheekaanvragen met...

Samenwerkingsverband financiële zelfredzaamheid van start

Samenwerkingsverband financiële zelfredzaamheid van start

Een aantal financiële dienstverleners slaan samen de handen ineen om meer financiële zelfredzaamheid voor burgers mogelijk te maken. De partijen zijn APG,...

"Adviseur bezorgt klant tienduizenden euro's verlies"

"Adviseur bezorgt klant tienduizenden euro's verlies"

Tussenpersonen kiezen volgens de Consumentenbond vaak voor de makkelijkste weg en bieden gewoon aan om over te stappen naar een annuïteitenhypotheek bij een...

25-jarig NHG bouwt mee aan veilige online omgeving

25-jarig NHG bouwt mee aan veilige online omgeving

NHG gaat zich samen met diverse instanties inzetten om een sector overstijgende online omgeving te bouwen, waarin mensen veilig financiële informatie kunnen...

30 jaar rentevast aan starters te makkelijk geadviseerd

30 jaar rentevast aan starters te makkelijk geadviseerd

Dat Knab terughoudend is met het adviseren van een rentevaste periode van 30 jaar, blijkt uit de cijfers van HDN. Via Knab vroegen starters in 2018 slechts...