"Zzp'er niet onder op de stapel leggen"

Arbo via Pixabay

"Een zzp’er wijkt af van het standaard model. Dit betekent niet dat je ze onder op de stapel moet leggen, maar dat er meer maatwerk nodig is." Aldus NHG bij de publicatie van een whitepaper over zzp'ers op de woningmarkt.

NHG: "Uit recent onderzoek van Vereniging Eigen Huis bleek opnieuw dat zzp’ers vaak onder op de stapel belanden bij de hypotheekadviseur, omdat het onregelmatige inkomen van zzp’ers als risicovol wordt bestempeld. Deze knelpunten zorgen ervoor dat het proces en de mogelijkheden voor zzp’ers anders zijn dan bij werknemers. NHG vindt dat toegang tot een eigen woning niet zou moeten afhangen van de contractvorm waarin iemand werk verricht. Voor zzp’ers vergt dat maatwerk wat betreft de hypotheek en de behandeling daarvan."

Dat maatwerk is, zo blijkt uit de paper, prima geholpen met de inkomensverklaring die steeds vaker wordt toegepast. NHG: "Iedere dag kopen minstens één tot twee startende zzp’ers een woning, dankzij de introductie van de Inkomensverklaring zzp’ers."

In december 2016 introduceerde NHG de inkomensverklaring zzp’ers, waarmee zelfstandigen al na één jaar in aanmerking komen voor een hypotheek met NHG, in plaats van na drie jaar. Vooral zelfstandigen jonger dan 35 jaar maken van de mogelijkheid bij NHG gebruik.

De startende zzp’ers hebben gemiddeld een iets duurdere woning gekocht dan de overige NHG klanten: 201.788 euro om 191.505 euro. De gemiddelde loan to value (LTV: leninghoogte ten opzichte van de waarde van de woning) is met 96,9 procent vergelijkbaar met de NHG-portefeuille (94,7 procent). De gemiddelde loan to income (LTI: leninghoogte in vergelijking met het inkomen) is met 3,9 vergelijkbaar met de NHG-portefeuille (3,7 gemiddeld). Startende zzp’ers investeren echter vaker in energiebesparende voorzieningen: 5,4 procent om 3,0 procent.


Reactie toevoegen

 
Meer over
(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

(Ex-)kankerpatiënten krijgen moeilijk hypotheek

Veel mensen die kanker hebben gehad of kanker hebben lukt het niet om een hypotheek of levensverzekering te krijgen. Dat staat in een onderzoek van het Integraal...

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister: ook hypotheekverstrekker kan wijzen op funderingsprobleem

Minister Ollongren meent dat ook hypotheekverstrekkers potentiële woningkopers kunnen wijzen op de funderingsviewer 'Indicatieve aandachtsgebieden voor funderingsproblematiek'....

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

"Beheernormen NHG ook toepassen bij overwaarde"

Het is volgens De Hypotheekshop belangrijk dat NHG ook bij overwaarde de beheernormen gaat toepassen. Dit zou mensen die in een echtscheiding belanden ten goede...

Independer: Eigengeldkaart

Independer: Eigengeldkaart

Alleenwonende starters met een modaal inkomen (36.000 euro) moeten voor de aankoop van een woning veel eigen geld meenemen. Zo moeten deze starters voor bijvoorbeeld...

Geen generieke wettelijke bescherming voor ZZP'ers

Geen generieke wettelijke bescherming voor ZZP'ers

Staatssecretaris Keijzer van Economische Zaken gaat niet in op de oproep van de ACM tot generieke wettelijke bescherming van ZZP'ers. Keijzer wil wel kijken of aanvullende...

Private lease verlaagt maximaal leenbedrag fors

Private lease verlaagt maximaal leenbedrag fors

Afhankelijk van het maandbedrag voor de private leaseauto, kan een consument tot tienduizenden euro’s minder lenen voor de aankoop van een eerste of volgende...