Eerder stoppen met werken? Durf te vragen!

Joost Tieland 2023

(Blog door Brand New Day, kennispartner van het VVP Event Pensioen & Vermogen op 19 maart. Auteur: Joost Tieland, commercieel directeur). Vermogensadvies krijgt helaas nog veel te weinig aandacht in de adviespraktijk. Veel adviseurs handelen de hypotheek af, doen er nog een mooi schadepakket bij, en houden hoffelijk de deur open als de klant weer naar buiten loopt. Een gemiste kans! Ze kunnen hun klanten nog veel meer van dienst zijn.

VVP EVENT PENSIOEN & VERMOGEN: INFO EN/OF AANMELDEN

Uw klanten horen van vrienden en familie over interessante investeringen, lezen over rentes die stijgen of dalen en zien berichten over piekende beurzen en schommelende beleggingsresultaten. Iedereen is geïnteresseerd in een goede buffer voor later, maar lang niet iedereen ziet door de bomen het bos.

Weet u of u later voldoende pensioen ontvangt? Denkt u na over eerder stoppen met
werken? Hoe bouwt u nu vermogen op voor later? Dat zijn zo een paar vragen waar vrijwel iedereen in meer of mindere mate onzeker over is. Vragen waar u ze als financieel adviseur bij kunt helpen. Misschien niet à la minute in een lopend adviestraject, maar dan nog is het goed om over te brengen dat u daar óók van bent. Zodat ze u, en niet de bank, als eerste bellen als ze het tijd vinden om actie te ondernemen.

Niet wachten tot de AOW-leeftijd

Eerder stoppen met werken is, zo merken we bij Brand New Day, een thema dat breed leeft. Veel mensen willen niet wachten tot ze 67 zijn om minder te kunnen gaan werken. En bijvoorbeeld lekker in de moestuin te wroeten. Elke dag uitgebreid te gaan koken. De zeven wereldwonderen van dichtbij te gaan bekijken. Zo veel mensen, zo veel wensen.

Als uw klanten voor hun pensioen afhankelijk zijn van hun AOW, zullen ze moeten doorwerken totdat de wet zegt dat het tijd is voor hun uitkering. Want werkgeverspensioen of – in een pensioenrekening – zelf opgebouwd aanvullend pensioen eerder laten uitkeren kan in theorie wel, maar bevat zoveel haken en ogen dat vrijwel niemand dat doet.

Wil uw klant eerder stoppen met werken, dan dient deze dus zelf een zak met geld mee te brengen, bijvoorbeeld in een gewone beleggingsrekening. En hoe eerder iemand wil stoppen met werken, hoe groter die zak moet zijn. Houd er daarbij rekening mee dat de AOW-gerechtigde leeftijd niet in steen gebeiteld staat. Deze schuift sinds 2012 steeds een stukje op met de levensverwachting. In tien jaar tijd is ze van 65 naar 67 jaar gegaan, en de levensverwachting blijft alleen maar toenemen. In 2027 gaat hij daarom naar 67 jaar en drie maanden. Het is niet ondenkbaar dat de AOW-leeftijd over, zeg, twee decennia op 72 jaar ligt.

Voorbeeld: als uw klant nu 45 jaar is en vier jaar eerder wil stoppen met werken, zal zij of hij vanaf nu 152 euro per maand opzij moeten zetten voor elke 1.000 euro per maand die zij of hij dan wil ontvangen (berekening gemaakt op basis van vier procent netto rendement).

Uw expertise is nodig

Hoeveel uw klant maandelijks opzij moet zetten, hangt óók af van de situatie op het moment dat ze willen stoppen. Want als er geen inkomen meer is, verandert er financieel nogal wat: ze kunnen geen hypotheekrente meer aftrekken, bepaalde toeslagen vallen weg en andere komen er weer bij. Ook moeten ze misschien vermogensbelasting betalen over het opgebouwde saldo. En waarschijnlijk bouwen ze in die arbeidsloze jaren ook geen pensioen op en zijn ze minder verzekerd. Dat zijn allemaal zaken waarbij ze uw expertise goed kunnen gebruiken.

Wat voor adviseur wilt u zijn? Een ‘trusted advisor’ waar mensen terecht kunnen met al hun financiële vragen, of iemand die ze vooral met rust moeten laten tot er weer eens een nieuw huis gekocht wordt? Laat merken wie u bent en ga het gesprek aan over vermogensvraagstukken. Oprechte interesse loont!

Reactie toevoegen

 
Oproep tot helderheid in pensioendossier

Oproep tot helderheid in pensioendossier

“De onzekerheid over mogelijke aanpassingen van het nieuwe pensioenstelsel achteraf is onwenselijk. Mensen weten hierdoor niet meer waar ze aan toe zijn”,...

Aantal werknemers zonder pensioen afgenomen met bijna 20 procent

Aantal werknemers zonder pensioen afgenomen met bijna 20 procent

Eind 2022, aldus het CBS, waren er 765.000 werknemers zonder pensioenregeling via hun werkgever. Dat waren 171.000 werknemers minder dan bij de vorige meting,...

"Overhevelen individuele pensioenpot kan veel geld opleveren"

"Overhevelen individuele pensioenpot kan veel geld opleveren"

"Nederlanders staan erom bekend dat ze goed op de prijs van producten letten. Bij pensioen valt dat doorgaans tegen. Overstappen naar een beter derde pijler product...

Brand New Day biedt nu ook nabestaandenlijfrente aan

Brand New Day biedt nu ook nabestaandenlijfrente aan

Brand New Day breidt haar productaanbod uit met een nabestaandenlijfrente. Hiermee kunnen nabestaanden het opgebouwde persoonlijke pensioen van bijvoorbeeld een...

Pensioenleeftijd werknemers nadert 66 jaar

Pensioenleeftijd werknemers nadert 66 jaar

In 2023 gingen 86.000 werknemers met pensioen. De gemiddelde pensioenleeftijd was 65 jaar en elf maanden en daarmee drie maanden hoger dan in 2022. Dit blijkt uit...

Fast én slow service

Fast én slow service

(Uit katern Pensioen & Vermogen, VVP 2-2024) “Klanten willen flexibel leven en eisen zowel fast als slow service”, aldus trendonderzoeker Mark...

VVP 2-2024: nieuwe gezichten in 'Uit de adviespraktijk'

VVP 2-2024: nieuwe gezichten in 'Uit de adviespraktijk'

VVP 2-2024, dinsdag verschenen, introduceert nieuwe gezichten in die o zo leuke rubriek ‘Uit de adviespraktijk’: Christian Dijkhof (Dijkhof & Partners,...

It’s a wonderful (advies)world!

It’s a wonderful (advies)world!

(Uit katern Pensioen & Vernogen, VVP 2-2024) It’s a wonderful world, zong Hubrien Meijaard (Stan&Wende) op het 19 maart gehouden VVP-event Pensioen...

Pensioenambitie veel zzp'ers groter dan bereidheid om geld op zij te zetten

Pensioenambitie veel zzp'ers groter dan bereidheid om geld op zij te zetten

"Bijna de helft van de zzp’ers/ondernemers wil voor hun 65ste met pensioen, blijkt uit onderzoek door Brand New Day. Het onderzoek laat echter ook zien dat...

Taskforce: "Zelfstandigen gemakkelijker inzage geven in fiscale jaarruimte"

Taskforce: "Zelfstandigen gemakkelijker inzage geven in fiscale jaarruimte"

Het opbouwen van het inkomen voor later moet voor zelfstandigen in Nederland toegankelijker, eenvoudiger en inzichtelijker worden gemaakt. Zelfstandigenorganisaties,...