Adviseur moet bloeden voor niet vermelden mogelijke fiscale naheffing

Kifid 2017 (deel logo)

Naar het oordeel van de Geschillencommissie Financiële Dienstverlening (Kifid) ligt het in de relatie tussen consument en de adviseur binnen de risicosfeer van de adviseur om de specifieke kenmerken te kennen van de producten waarvoor hij adviseert en consument hierover adequaat te informeren. Aldus de commissie in tussenuitspraak 2019-257.

De consument heeft na advies en bemiddeling een hypothecaire geldlening afgesloten. Ter aflossing van de geldlening heeft de consument twee spaarverzekeringen met een gezamenlijk eindkapitaal van 402.000 euro afgesloten. In 2013 is de consument gebleken dat het gezamenlijk eindkapitaal van de spaarverzekeringen de fiscale vrijstelling overschrijdt. 

De Geschillencommissie: "In het onderhavige geval staat niet ter discussie dat Consument niet is geïnformeerd over het overschrijden van de fiscale vrijstelling en de gevolgen hiervan. Nu de Adviseur heeft nagelaten Consument te wijzen op de eventuele consequenties van de geadviseerde hypotheekconstructie, is de Adviseur naar het oordeel van de Commissie in dit specifieke geval tekortgeschoten in haar zorgplicht."

De Commissie draagt partijen op zich nader uit te laten over de schade.

Reactie toevoegen

 

Reacties

ps - Platter-Schoo FD 24 april 2019

Werkelijk. Hoe lang geleden is het advies geweest als je € 402.000 in 2013 ontvangt uit polissen? Toch minsten 20 jaar geleden lijkt mij. Toen was er nog geen zorgplicht zoals die thans wordt ingevuld. Wanneer mondeling gewezen was op fiscale consequenties, zoals dat ging toentertijd, dan valt er weinig te bewijzen. Fiscaal doorgerekend zal de spaarhypotheek echt wel in het voordeel van de klant zijn uitgevallen tov andere hypotheekconstructies. Onbegrijpelijk zo'n Kifid uitspraak. Beetje een asbestarrest verhaal.

Meer over
Loos alarm...

Loos alarm...

De zorgplicht van de financieel adviseur reikt niet zo ver dat hij bij de consument (periodiek) moet nagaan of hij het alarmsysteem onderhoudt en gebruikt. Tot dat...

Kifid: (on)voldoende voorzichtig hangt af van omstandigheden

Kifid: (on)voldoende voorzichtig hangt af van omstandigheden

Een consument claimt op haar reisverzekering bij Interpolis de schade als gevolg van verlies/diefstal van haar handbagage met persoonlijke bezittingen. De verzekeraar...

‘Klasse’ maatgevend voor consistent toepassen van op- en afslagen

‘Klasse’ maatgevend voor consistent toepassen van op- en afslagen

Wanneer consumenten tussentijds hun hypotheek oversluiten of rentetarief aanpassen, vraagt de bank een vergoeding voor haar financiële nadeel. Voor de berekening...

Wiples...

Wiples...

Een verzekerde meldt bij NN dat hij bij een automobilist 'wiples' heeft veroorzaakt... Hij bedoelt natuurlijk 'whiplash'. Ook de verdere tekst van de claim, in z'n...

Adviseur moet op hoogte zijn van het fiscale overgangsrecht

Adviseur moet op hoogte zijn van het fiscale overgangsrecht

Een adviseur moet 1.500 euro van zijn adviesvergoeding van 3.000 euro teruggeven aan de klant. De Commissie oordeelt dat de adviseur tekort is geschoten jegens consument;...

Adviseur moet actie ondernemen als offerte afwijkt van aanvraag

Adviseur moet actie ondernemen als offerte afwijkt van aanvraag

Van een redelijk bekwaam en redelijk handelend hypotheekadviseur mag verwacht worden dat hij voldoende actie onderneemt indien blijkt dat de offerte afwijkt van...