Ingage: overbieden neemt toe

Huis woning groen verduurzaming via Pixabay

De gemiddelde duur van het financieringsvoorbehoud (de 'ontbindende voorwaarden') is afgenomen tot ongeveer 4,5 weken, terwijl dit media vorig jaar nog ruim 6 weken was. Aldus gegevens van Ingage Franchise.

"Veel hypotheekadviseurs herkennen momenteel de trend van een korter voorbehoud, die wijst op toenemende concurrentie tussen bieders en op verkopers die zekerheid zoeken. Makelaars rapporteren dat er steeds vaker gebruik wordt gemaakt van een zogenaamd duaal bod. Hierbij wordt een bod gedaan waarbij de verkoper twee opties krijgt aangeboden: een hoger bod mét voorbehoud van financiering of een lager bod zónder voorbehoud van financiering. Soms kan een korter voorbehoud een hoger bod overtreffen", aldus Ingage die ook wijst op de keerzijde.

"Als de financiering niet tijdig rondkomt, moet de einddatum van het financieringsvoorbehoud vaker worden verlengd. Iets waar de verkopende partij in de praktijk meestal wel (noodgedwongen) mee instemt. De duur van een voorbehoud hangt vaak af van de situatie van de koper. Is de koper zelfstandig of zzp'er, dan is het voorbehoud meestal iets langer. Hetzelfde geldt voor een starter die koopt met behulp van een starterslening of een huurwoning verwerft van een woningbouwvereniging. In grotere steden is het voorbehoud in de regel wat korter. Hypotheekadviseurs merken daarnaast ook een toename van het overbieden op woningen."

Ingage heeft ook gekeken naar de kijk op de Nederlandse woningmarkt van PVV, VVD, NSC en BBB.  "PVV wil bouwen buiten steden, voorrang voor Nederlanders bij sociale huurwoningen en verlaging van sociale huren. VVD wil honderdduizenden nieuwe huizen, een Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen, behoud van hypotheekrenteaftrek en bevordering van verduurzaming met nieuwe leningen. NSC richt zich op een crisisaanpak, versnelde woningbouw in verschillende sectoren en maatregelen tegen grondspeculatie. BBB streeft naar realistisch en betaalbaar wonen, waarbij gemeenten en provincies autonomie behouden bij beslissingen over nieuwe woonwijken."

Elke partij legt de nadruk op het stimuleren van woningbouw, zij het met verschillende benaderingen. Starters krijgen prioriteit, met uiteenlopende voorstellen om hen te ondersteunen. Wat betreft hypotheken verschillen de standpunten, van gunstigere hypotheekrenteaftrek (BBB) tot ongewijzigde fiscale behandeling (NSC) en behoud van hypotheekrenteaftrek (VVD), aldus Ingage.

Verduurzaming van woningen is een punt van discussie. "BBB en PVV zijn tegen verplichte verduurzaming, terwijl NSC en VVD investeringen en stimulansen voor duurzaamheid voorstaan. Andere plannen omvatten het afschaffen van belastingen (BBB), het aanpakken van dakloosheid en het ondersteunen van vernieuwende bouwmethoden (NSC), het verlagen van sociale huren (PVV) en investeringen in groene, veilige wijken met diverse functies (VVD)."

Reactie toevoegen

 
Meer over
Meijer (Ingage): "Wij willen toonaangevend worden op hybride advisering"

Meijer (Ingage): "Wij willen toonaangevend worden op hybride advisering"

"De huidige manier van werken, een klant die met zijn spullen naar de vestiging komt om alles samen door te nemen, is tijdrovend. Het kost de adviseur te veel uren...

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

Hypotheekadviseur blijft baken in woelige wereld

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) VVP vroeg vier leidende hypotheekadviesketens welke marktkansen zij zien momenteel. Kansen zijn er volgens de ketens nog genoeg....

Michiel Meijer commercieel directeur Ingage Franchise

Michiel Meijer commercieel directeur Ingage Franchise

Vanaf 1 juni zal Michiel Meijer als commercieel directeur samen met Marisa Lodewijks de directie gaan voeren bij Ingage Franchise. Meijer komt over van TAF, waar...

Benedenmaats presterende geldverstrekkers frustreren adviseur

Benedenmaats presterende geldverstrekkers frustreren adviseur

De tevredenheid van hypotheekadviseurs over geldverstrekkers is niet verder gedaald. Maar het verschil in waardering tussen de groep die ‘bovengemiddeld’...

Aantal hypotheekaanvragen in eeste kwartaal met 20 procent gestegen

Aantal hypotheekaanvragen in eeste kwartaal met 20 procent gestegen

Het aantal hypotheekaanvragen is in het eerste kwartaal van 2024 met twintig procent gestegen ten opzichte van het vierder kwartaal 2023, zo blijkt uit cijfers van...

"Rally op woningmarkt nog niet voorbij"

"Rally op woningmarkt nog niet voorbij"

De rally op de woningmarkt is nog niet voorbij, aldus Ingage Franchise. In februari 2024 vond het hoogste aantal hypotheekaanvragen van starters plaats in vier jaar....

Vliegende start woning- en hypotheekmarkt

Vliegende start woning- en hypotheekmarkt

De woning- en hypotheekmarkt heeft een vliegende start gemaakt in het nieuwe jaar. Zo vertoont januari een stijging van 15 procent in het aantal hypotheekaanvragen...

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

Bescherming van inkomen verdient aandacht adviseur

(Uit katern Veilig Wonen in VVP 6-2023) Blijf weg uit je persoonlijke aannames: dat de klant het niet wil of te duur vindt. Maak inkomensbescherming een belangrijk...

Ingage: vijf aanbieders wostelen structureel met kwaliteit midoffice

Ingage: vijf aanbieders wostelen structureel met kwaliteit midoffice

Een kwartaal met twee gezichten, zo betitelt Ingage het derde kwartaal in haar recente kwartaalmeting van de tevredenheid onder adviseurs over geldverstrekkers....

Ingage: woningmarkt trekt aan

Ingage: woningmarkt trekt aan

Het aantal hypotheekaanvragen van huizenkopers (starters en doorstromers) is in het derde kwartaal op hetzelfde niveau blijft als het voorgaande kwartaal, aldus...