Uitkomsten risicogebaseerd toezicht niet extrapoleren

Trap via Pixabay

(Commentaar VVP) Mag je een hele beroepsgroep te kijk zetten op basis van zo weinig onderzoeksgegevens? Die vraag dringt zich op bij de volgens de AFM “teleurstellende resultaten” van onderzoek door de toezichthouder naar naleving van een aantal vergunningvereisten. Onderzoek dat bovendien een aantal kantoren betrof die al eens waren aangesproken op overtreden van de regels.

De AFM houdt risicogebaseerd toezicht. Dat heeft als voordelen dat de toezichtskosten nog enigszins betaalbaar blijven, bovendien zitten financiële dienstverleners niet te wachten op een toezichthouder die voortdurend op de stoep staat. Maar de vraag is of je uitkomsten van het risicogebaseerde toezicht mag extrapoleren, zoals de AFM geregeld doet. Je onderzoekt immers precies die bedrijven waar de kans het grootst is dat er iets mis is (want dat is risicogebaseerd toezicht, je schat in – onder meer aan de hand van signalen – waar mogelijk regels overtreden worden). Dus ja, je zult allicht iets aantreffen. Maar het zegt helemaal niets over de rest van de markt als je daar niet grondig onderzoek naar doet.

De AFM onderzocht 31 financieel dienstverleners. Vier daarvan bleken niet aangesloten bij Kifid, terwijl aansluiting bij een klachteninstituut voorgeschreven is. Als je dat extrapoleert, zou dat betekenen dat van 6.200 dienstverleners er 800 niet zijn aangesloten bij een klachteninstituut. Gelooft u het? Als de AFM dat weet aan te tonen, dan heb je inderdaad iets te pakken. Zoals bij eerder onderzoek naar de advieskwaliteit bij AOV (gepubliceerd in 2015). Toen werden 140 dossiers gelicht en noemde de AFM het terecht “zorgelijk dat nagenoeg alle onderzochte adviezen over arbeidsongeschiktheidsverzekeringen voor zelfstandigen onvoldoende klantinformatie bevatten, en dat een aanzienlijk deel van de onderzochte dossiers zelfs enkel bestaat uit een aanvraagformulier van de productaanbieder”.

Wat verder opvalt, is dat de AFM ook nu weer vooral keft in plaats van door te bijten. Treed nou eens op tegen de dienstverleners die de regels overtreden in plaats van het zoveelste normoverdragende gesprek te voeren. Helemaal als kantoren het eerder al niet goed deden. Zeker met de financiele dienstverleners die bewust onbekwaam zijn, hoeven we echt geen medelijden te hebben.

Diploma

Hoewel wij denken dat ook deze uitkomst niet zonder meer doorgetrokken kan worden naar de hele beroepsgroep, is deze er wel een die de AFM terecht zorgen baart. Uit het onderzoek komt naar voren dat “bij vier FD’ers voor een of meerdere adviesvergunningen geen adviserende klantmedewerkers met een geldig Wft-diploma aanwezig waren”.

In 2020 onderzocht de AFM de diplomaplicht ook al eens. Bij 57 van ruim 200 onderzochte financiële dienstverleners bleken toen de vereiste diploma’s niet of niet allemaal aanwezig. Dat zou de eer van financieel dienstverleners te na moeten zijn, werken zonder de vereiste papieren. Al heb je nog zo’n hekel aan het PE-examen. De kwaliteit van adviezen moet goed zijn, wil je als beroepsgroep bestaansrecht hebben. Het behalen en onderhouden van de juiste kwalificaties hoort daarbij. Vier van 31 lijkt ook hier niet zoveel, maar dat had natuurlijk gewoon keihard nul moeten zijn. Dus neem nou je verantwoordelijkheid.

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Tim Hamoen - Releva BV 24 november 2023

Volledig eens en prima verwoord; De inspanningen rond PE zeker wanneer je all-round wenst te zijn liegen er niet om. Maar het blijkt nodig om het kaf van het koren te scheiden ook nu weer.

Meer over
Overwinning of dode mus?

Overwinning of dode mus?

Lobbyen loont in het dossier actieve provisietransparantie, al zullen er genoeg adviseurs zijn die nog steeds vinden dat er geen provisietransparantieprobleem is...

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Commentaar VVP: omgekeerde wereld

Wonderlijk: iets is slecht voor je, maar omdat iets anders nóg slechter is, is het eerste toch goed voor je… Zo redeneert tenminste het Gerechtshof...

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

Verzekeraars in de tang bij verplichte AOV ZZP'ers

(door redactie VVP) Het ei is gelegd: in het dinsdag door de Stichting van de Arbeid gepresenteerde advies ‘Keuze in zekerheid’ krijgt een verplichte...

Soep

Soep

(Gecorrigeerd) Een ding gaat zeker gebeuren na de woensdag gepubliceerde Kifid-uitspraken GC 2019-623 en 625: adviseurs gaan kiezen voor niet-bindend advies. Want...

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 Wft nagel aan doodskist?

Artikel 4:20 lid 3 van de Wft doelt ook op premiedalingen. Met die interpretatie in Uitspraken GC 2019-623 en GC 2019-625 schrijft Kifid het volgende hoofdstuk in...

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe verfrissend is Lemonade werkelijk?

Hoe revolutionair is het veeljubelde Lemonade werkelijk? De Amerikaanse onderneming is inmiddels ook in Europa actief, in Duitsland om precies te zijn. Dit met als...

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Niet blind varen op buitenlandse maatschappijen

Moeten de Nederlandse verzekeraars zich werkelijk druk maken over de groeiende invloed van buitenlandse verzekeraars op de schadeverzekeringsmarkt van Nederland?...

Pole position

Pole position

Consumenten vinden financieel advies belangrijk en de onafhankelijk adviseur staat daarbij in pole position , zo blijkt uit onderzoek ‘Trendonderzoek klantgerichtheid...

Supersaai, verzekeringen!

Supersaai, verzekeringen!

Leuke podcast van De Onzichtbare Hand over te veel verzekerd zijn en waar je kunt besparen. Al was het maar vanwege de als altijd pakkende uitspraken van Jort Kelder....

Spook...

Spook...

Ineens komt er weer een spook uit de kast waar verzekeraars helemaal niet op zitten te wachten. De Consumentenbond wil dat verzekeraars hun klanten expliciet vragen...