"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

Hologram via Pixabay

"De hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram." Aldus futurist Richard van Hooijdonk tijdens het 30-jarige jubileumevent van NHG. Van Hooijdonk: "Jullie zijn veel te traag. Big Tech is veel beter georganiseerd en ze kennen hun klanten beter. ChatGTP zorgt nu al voor 50 procent meer arbeidsproductiviteit en kan hele woonwijken ontwikkelen. Als de financiële sector onderdeel wil zijn van de toekomst, dan zullen jullie de tango moeten gaan dansen met nieuwe technologie. Stop met ‘doen wat je altijd al deed’. Gewoonte vernietigt verandering.” 

Rigide systeem

Niet het verleden, maar de toekomst stond centraal tijdens het event. In een gezamenlijk pleidooi roepen woningmarktexperts op tot vernieuwing. “De wereld verandert razendsnel, maar woningfinanciering niet”, aldus NHG-bestuurder Carla Muters. “Denk buiten de gebaande paden, zodat we sneller bewegen naar een gezonde en toekomstbestendige woning- en hypotheekmarkt.” 

Muters pleit voor het beter benutten van de bestaande ruimte, over integrale oplossingen tussen wonen en zorg en meer flexibiliteit in hypotheekproducten. "Het afsluiten van een hypotheek verloopt nog bijna precies hetzelfde als vroeger. Dat kan echt beter”, stelt ze. “Het rigide systeem om dertig jaar hetzelfde maandbedrag te betalen is hard toe aan vernieuwing. Een hypotheek moet sterker meebewegen met iemands levensloop. Tijdens de coronapandemie hebben we betalingspauzes geboden aan mensen in financiële moeilijkheden. Laten we dat principe vaker toepassen en dat eenvoudiger maken. We kunnen starters aan het begin van hun carrière meer ruimte geven door ze minder hypotheeklasten op te leggen. Of een mantelzorger die tijdelijk krap zit een betaalpauze bieden. Is er meer ruimte, dan betalen ze wat meer. Er is zoveel meer mogelijk dan we nu laten zien.” 

Knarrenhofjes 

Ook de noodzaak om woon- en zorgvraagstukken te integreren kwam duidelijk naar voren. “We denken te veel in hokjes”, benadrukt Muters. “Het is belangrijk om een integrale visie te ontwikkelen en samenwerking te creëren over de sectoren heen. Onze maatschappelijke wensen op het gebied van zorg en wonen kunnen elkaar versterken.” Een van de voorgestelde oplossingen is het faciliteren van de ontwikkeling van 'knarrenhofjes', waar gedeelde woongemeenschappen en geïntegreerde zorgfaciliteiten de norm zijn. In de praktijk zijn deze collectieve woonvormen echter nog moeilijk te realiseren.   

“We hebben er tien jaar over gedaan om er negen te creëren”, vertelt hoogleraar Peter Boelhouwer. Iedere gemeente zou er minstens twee of drie moeten hebben, maar we lopen tegen allerlei blokkades aan. De gemeente stelt geen locaties beschikbaar en er zijn veel te veel regels. We reguleren alles op slot in Nederland. Zo is de financiering van woningcorporaties ingericht op het individu, collectieve financieringsvormen zijn er nauwelijks. Dit maakt noodzakelijke beweging en vernieuwing vrijwel onmogelijk. Het is echt tijd voor minder regels en meer flexibiliteit.”  

 

Reactie toevoegen

 
Blijf heer en meester over data

Blijf heer en meester over data

(Uit katern Haal meer uit data in VVP 1-2024) Weet wat u wilt met data, dat is de vraag die vooraf gaat aan elke andere beslissing op gegevensvlak. Vervolgens...

Nadenken over keuzes

Nadenken over keuzes

(Lex de Bruijn, Insurance Data, in katern Haal meer uit data in VVP 1-2024) Voor een succesvolle implementatie van een Business Intelligence (BI) ofwel datastrategie...

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Daling hypotheekrente komt tot stilstand

Afgelopen week hebben geldverstrekkers vaker de rente verhoogd dan verlaagd, aldus De Hypotheekshop. Dat is voor het eerst sinds eind oktober weer gebeurd. Ook voor...

Doorbreek met elkaar de paradox van innovatie

Doorbreek met elkaar de paradox van innovatie

(Uit VVP 6-2023) In oktober 2022 spreken Harold Mahadew (Verbond van Verzekeraars), Justin Schlee (ANVA) en Otto Lagemaat (Doccle) elkaar informeel over de paradox...

Allianz Partners lanceert allyz mobiele app

Allianz Partners lanceert allyz mobiele app

"De lancering van de mobiele app in Frankrijk, Duitsland en Nederland is een belangrijke mijlpaal in de uitbreiding van ons digitale platform." Aldus Allianz Partners...

Hoe voorkom je KIESpijn bij strategische keuzes?

Hoe voorkom je KIESpijn bij strategische keuzes?

(Jack Vos, Onesurance, in VVP 5-2023) De wereld om ons heen verandert zo snel dat traditionele verzekeringswereld voor enkele cruciale dilemma’s staat die...

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Huizenkopers in Noord-Holland vragen de hoogste hypotheken aan

Starters (391.000 euro en doorstromers (408.000 euro) in Noord-Holland hebben vorig jaar gemiddeld de hoogste hypotheekaanvragen gedaan. Dat blijkt uit het overzicht...

HDN ziet duidelijke omslag ten goede

HDN ziet duidelijke omslag ten goede

Het jaar 2023 werd volgens HDN gekenmerkt door herstel in het tweede deel van het jaar. "Een duidelijke omslag binnen de hypotheekmarkt." 2023 eindigde sterk met...

"AI game changer bij financiële functies"

"AI game changer bij financiële functies"

Meer dan de helft (52 procent) van de AI-pioniers in finance is van mening dat AI een game changer zal zijn voor de financiële functie, vergeleken met 39 procent...

Oproep in nieuwe VVP: sluit je aan bij Open Innovatie Beweging

Oproep in nieuwe VVP: sluit je aan bij Open Innovatie Beweging

In de nieuwe VVP, VVP 6-2023, roepen Harold Mahadew (Verbond van Verzekeraars), Justin Schlee (ANVA) en Otto Lagemaat (Doccle) branchegenoten op zich aan te sluiten...