"Hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram"

Hologram via Pixabay

"De hypotheekadviseur van de toekomst is een hologram." Aldus futurist Richard van Hooijdonk tijdens het 30-jarige jubileumevent van NHG. Van Hooijdonk: "Jullie zijn veel te traag. Big Tech is veel beter georganiseerd en ze kennen hun klanten beter. ChatGTP zorgt nu al voor 50 procent meer arbeidsproductiviteit en kan hele woonwijken ontwikkelen. Als de financiële sector onderdeel wil zijn van de toekomst, dan zullen jullie de tango moeten gaan dansen met nieuwe technologie. Stop met ‘doen wat je altijd al deed’. Gewoonte vernietigt verandering.” 

Rigide systeem

Niet het verleden, maar de toekomst stond centraal tijdens het event. In een gezamenlijk pleidooi roepen woningmarktexperts op tot vernieuwing. “De wereld verandert razendsnel, maar woningfinanciering niet”, aldus NHG-bestuurder Carla Muters. “Denk buiten de gebaande paden, zodat we sneller bewegen naar een gezonde en toekomstbestendige woning- en hypotheekmarkt.” 

Muters pleit voor het beter benutten van de bestaande ruimte, over integrale oplossingen tussen wonen en zorg en meer flexibiliteit in hypotheekproducten. "Het afsluiten van een hypotheek verloopt nog bijna precies hetzelfde als vroeger. Dat kan echt beter”, stelt ze. “Het rigide systeem om dertig jaar hetzelfde maandbedrag te betalen is hard toe aan vernieuwing. Een hypotheek moet sterker meebewegen met iemands levensloop. Tijdens de coronapandemie hebben we betalingspauzes geboden aan mensen in financiële moeilijkheden. Laten we dat principe vaker toepassen en dat eenvoudiger maken. We kunnen starters aan het begin van hun carrière meer ruimte geven door ze minder hypotheeklasten op te leggen. Of een mantelzorger die tijdelijk krap zit een betaalpauze bieden. Is er meer ruimte, dan betalen ze wat meer. Er is zoveel meer mogelijk dan we nu laten zien.” 

Knarrenhofjes 

Ook de noodzaak om woon- en zorgvraagstukken te integreren kwam duidelijk naar voren. “We denken te veel in hokjes”, benadrukt Muters. “Het is belangrijk om een integrale visie te ontwikkelen en samenwerking te creëren over de sectoren heen. Onze maatschappelijke wensen op het gebied van zorg en wonen kunnen elkaar versterken.” Een van de voorgestelde oplossingen is het faciliteren van de ontwikkeling van 'knarrenhofjes', waar gedeelde woongemeenschappen en geïntegreerde zorgfaciliteiten de norm zijn. In de praktijk zijn deze collectieve woonvormen echter nog moeilijk te realiseren.   

“We hebben er tien jaar over gedaan om er negen te creëren”, vertelt hoogleraar Peter Boelhouwer. Iedere gemeente zou er minstens twee of drie moeten hebben, maar we lopen tegen allerlei blokkades aan. De gemeente stelt geen locaties beschikbaar en er zijn veel te veel regels. We reguleren alles op slot in Nederland. Zo is de financiering van woningcorporaties ingericht op het individu, collectieve financieringsvormen zijn er nauwelijks. Dit maakt noodzakelijke beweging en vernieuwing vrijwel onmogelijk. Het is echt tijd voor minder regels en meer flexibiliteit.”  

 

Reactie toevoegen

 
Nieuwe risico's door embedded finance

Nieuwe risico's door embedded finance

Embedded finance leidt tot nieuwe risico's, meent DNB op grond van een analyse waarin de toezichthouder de integratie van financiële producten in niet-financiële...

Hypotheekmarkt: stijgende aantallen op alle fronten

Hypotheekmarkt: stijgende aantallen op alle fronten

Tijdens het tweede kwartaal van 2024 steeg het aantal hypotheekaanvragen ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar met 27,7 procent naar 120.228. Van deze aanvragen...

Ik ga op reis en neem mee… AI als oplossing voor de claimpieken

Ik ga op reis en neem mee… AI als oplossing voor de claimpieken

(Blog door Stephan de Jong, Director Technology & Digital Transformation bij IG&H) Door gebruik te maken van de mogelijkheden van GenAI kunnen verzekeringsmaatschappijen...

Inschrijving Jongeren Innovatie Programma 2024 open

Inschrijving Jongeren Innovatie Programma 2024 open

Vanaf nu kan worden ingeschreven op het Jongeren Innovatie Programma (JIP) 2024 van het Verbond van Verzekeraars. Het JIP is er voor young professionals die werken...

ChatGPT versus Ronald Tiemessen

ChatGPT versus Ronald Tiemessen

(Uit Katern Hypotheken, VVP 3-2024) Nieuw in VVP in 2024: VVP legt een vraag voor aan ChatGPT en laat vervolgens een deskundige van vlees en bloed op het antwoord...

De duurzame toekomst van verzekeren

De duurzame toekomst van verzekeren

(Onno Bloemers, First Day Advisory Group, in VVP 3-2024) Tien jaar geleden werd vernieuwing in de verzekeringswereld vooral aangejaagd door de schijnbaar onbegrensde...

Integreren van AI-software

Integreren van AI-software

(Uit Ken je vak!, VVP 3-2024) In dit derde deel van de serie AI in de Adviespraktijk beantwoorden we de vraag: hoe integreer je AI in een bestaand IT-landschap?...

Roy van den Anker: "Vloeken in de (verzekerings)kerk"

Roy van den Anker: "Vloeken in de (verzekerings)kerk"

"Versneld een nieuwe economie tot stand brengen. Een mooie doelstelling van het New Financial Forum, maar in onze branche… Het overgrote deel van de voorbeelden...

ING biedt adviseurs volledig digitaal proces met Hypotheekstart

ING biedt adviseurs volledig digitaal proces met Hypotheekstart

ING biedt adviseurs vanaf eind juni een volledig digitaal proces met Hypotheekstart. Turhan Özgüner, directeur Verkoop en Beheer bij ING Intermediair:...

Aantal nieuw verstrekte NHG-garanties gestegen met vijf procent

Aantal nieuw verstrekte NHG-garanties gestegen met vijf procent

In 2023 steeg het aantal nieuw verstrekte NHG-garanties met vijf procent naar 106.732 (2022: 101.410). Het aantal nieuw verstrekte garanties was hoger dan ingeschat...