Zomerserie, deel 17: Paul Burger

Paul Burger 2021

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening? Dat zijn de vragen die VVP Online branchegenoten deze zomer voorlegt. In deze laatste aflevering Paul Burger (Ideële Verzekeringen). “Ik vind het volgende eigenlijk wel het spannendst; rechtspersoonlijkheid voor AI-systemen en of robots.”

Hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?

Als je nu op ChatGPT de zoekterm ‘AI en financiële dienstverleners’ intikt, krijg je best een goed verhaal dat als basis kan dienen voor een uit te werken rapport. Het zal nog even duren voordat AI je een compleet rapport zal aanleveren waarbij je zelf alleen nog wat puntjes op de i hoeft te zetten.

Natuurlijk zal AI ons straks kunnen helpen en werk uit handen nemen maar het zal nog wel even duren voor het ons bijna helemaal kan vervangen.

AI zal bovendien voor nieuwe onzekerheden zorgen zoals een toename van cybercriminaliteit doordat criminelen ook de weg naar AI gevonden hebben. Maar ook de zoektocht naar de waarheid zal complexer worden als we steeds moeilijker kunnen achterhalen van wie of wat de informatie afkomstig is. Of kan AI hier ook oplossingen voor bieden?

Hebben de veelal kleinere financiële dienstverleners straks wel voldoende budget en kennis om AI effectief in te zetten of hebben zij het nakijken ten opzichte van de grotere spelers? En wie is er straks juridisch aan te spreken als het AI-systeem fouten maakt, de eindgebruiker, de gebruiker, dus bijvoorbeeld de financieel dienstverlener, de eigenaar of de ontwikkelaar?

Naast al de hierboven geschetste onzekerheden, bedreigingen maar ook kansen, vind ik het volgende eigenlijk wel het spannendst; rechtspersoonlijkheid voor AI-systemen en of robots. Rechtspersoonlijkheid behoorde tot voor kort toe aan natuurlijke personen en rechtspersonen zoals ondernemingen. Rechtspersoonlijkheid geeft bepaalde rechten en plichten. Door een AI-systeem rechtspersoonlijkheid te geven zou het ook van bepaalde rechten en plichten kunnen genieten. Zo zou het op termijn bij jouw kantoor kunnen aankloppen voor advies over bijvoorbeeld een passende beroepsaansprakelijkheidsverzekering. Per mail, met een eigen KvK-inschrijving en bankrekeningnummer. Ik weet dat dit nog een ver-van-ons-bed-show is.

Hoewel? In Saoedi-Arabië, nou niet het meest progressieve land, heeft men in 2017 al besloten dat een robot wel degelijk gelijk te stellen is met een natuurlijk persoon en hebben zij aan de robot Sophia het staatsburgerschap toegekend. Sophia heeft dezelfde rechten als een Saoedische man. Sophia is in staat om menselijke gezichten te herkennen, emoties te herkennen, maar heeft, zo zeggen ze, ook haar eigen emoties.

Ook Japan heeft het staatsburgerschap verleend aan een robot, chatbot Shibuya Mirai. Dus wees maar voorbereidt! Misschien een idee om deze nieuwe AI-prospects straks door je eigen AI-systeem te laten adviseren? Ze spreken elkaars taal, begrijpen elkaar en kunnen zo misschien ook nog hun netwerk uitbreiden.

Zomerserie, deel 1: Jurjen Oosterbaan

Zomerserie, deel 2: Michiel van Vugt

Zomerserie, deel 3: Juffrouw Polis

Zomerserie, deel 4: Jeroen Oversteegen

Zomerserie, deel 5: Fred de Jong

Zomerserie, deel 6: André van Luijk

Zomerserie, deel 7: Peggy van der Smitte

Zomerserie, deel 8: Enno Wiertsema

Zomerserie, deel 9: Gert-Jan de Bekker

Zomerserie, deel 10: Christian Dijkhof

Zomerserie, deel 11: Ewald Bary

Zomerserie, deel 12: Bert Sonneveld

Zomerserie, deel 13: Richard Meinders

Zomerserie, deel 14: Chris de Bruin

Zomerserie, deel 15: Turhan Özgüner

Zomerserie, deel 16: Tim Schoonbergen

Reactie toevoegen

 
Meer over
De meerwaarde van minder

De meerwaarde van minder

(Paul Burger, AnsvarIdéa/Ideële Verzekeringen, in Ken je vak! VVP 2-2024) Bo-rent, SnappCar, Greenwheels, Airbnb, Peerby (huren bij je buren), het...

Pluk eerst het laaghangende fruit

Pluk eerst het laaghangende fruit

(Uit VVP-special Duurzaam Advies 2024) Verduurzaming, aldus Paul Burger (Ideële Verzekeringen), is belangrijk “omdat we de wereld te leen hebben. Omdat...

Slaap lekker door!

Slaap lekker door!

(Paul Burger, Ideële Verzekeringen/AnsvarIdéa, in Ken je vak! VVP 6-2023) Niet de zonnepanelen zelf, maar de randapparatuur en ook ondeugdelijke installatie...

Duurzaam schadeherstel, hoe zit dat nu eigenlijk?

Duurzaam schadeherstel, hoe zit dat nu eigenlijk?

(Paul Burger van Ideële Verzekeringen in katern Ken je Vak! in VVP 4, 2023) In de praktijk kom ik er regelmatig achter dat er binnen onze sector onduidelijkheid...

Zomerserie, deel 16: Tim Schoonbergen

Zomerserie, deel 16: Tim Schoonbergen

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Zomerserie, deel 15: Turhan Özgüner

Zomerserie, deel 15: Turhan Özgüner

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Zomerserie, deel 14: Chris de Bruin

Zomerserie, deel 14: Chris de Bruin

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Zomerserie, deel 13: Richard Meinders

Zomerserie, deel 13: Richard Meinders

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Zomerserie, deel 12: Bert Sonneveld

Zomerserie, deel 12: Bert Sonneveld

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...

Zomerserie, deel 11: Ewald Bary

Zomerserie, deel 11: Ewald Bary

Op welke ontwikkelingen is het absoluut noodzakelijk dat financieel adviseurs inspelen? En hoever zal de invloed van AI reiken bij financiële dienstverlening?...